Brokolinin Faydaları Nelerdir?

brokolinin faydaları

Brokolinin yararları neler? Brokoli nelere iyi gelir? Neden brokoli yemeliyiz? Brokolideki vitaminler nelerdir? Kimler brokoli yemeli? Brokolinin faydaları neler? Bu yazımızda bunlara yer verdik.

Brokoli lahana ailesinden olan yeşil bir sebzedir. Biçim olarak karnabahara benzer.

Brokolideki vitaminler

Brokoli bünyesinde birçok vitamin barındırır. Bu vitaminlerin arasında C, E, A, K B6, B2 vitaminleri gelir. Ayrıca magnezyum, fosfor, potasyum, demir, çinko, selenyum da bulunmaktadır. Lifli bir yapıya sahip olduğundan dolayı diyet listelerinde de sıklıkla karşımıza çıkar.

İçerdiği yüksek miktarda besin lifi ile sindirime de yardımcı olacaktır. Bu açıdan sindirim konusunda desteğe ihtiyacı olanlara brokoliyi tavsiye edebiliriz.

Brokolinin Faydaları Neler?

Brokoli detoks enzimlerini artırarak vücudun toksinlerden arındırılmasına yardımcı olur. Bu özelliği nedeniyle de diyet listenizde brokoliye gönül rahatlığıyla yer verebilirsiniz. Ayrıca brokolinin kalorisi oldukça düşüktür.

Hazırlaması da son derece kolaydır. Haşlayıp salatasını yaparak tüketebilirsiniz.

Eğer çok fazla güneşten faydalanamıyor ve D vitamini alamıyorsanız brokolinin içerdiği A ve K vitamini işinizi görecektir.

brokoli

Dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki, brokoliyi gün içinde 50 gramdan fazla tüketmemelisiniz. İshal olduğunuz dönemde ve gaz şikâyetiniz varsa brokoli az tüketilmelidir.

Tagged , ,

1 yorum “Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın