Detoks Diyetinde Tahıllar

kara buğday

Detoks diyetinde tahıl ürünleri un, yulaf, pirinç yenir mi? Detoks diyeti yaparken merak edilenler arasında geliyor. Bu yazımızda detoks diyetinde hangi tahıllar yenir ve hangi tahıllar yenmemelidir sorularının cevabına bakacağız.

Detoks diyeti yaparken hangi tahıllar yenir?

Tüm ana tahıllı besinler asit oluşturdukları ve sindirilmek için büyük miktarlarda enzim ve enerji gerektirdikleri için, ya hiç tüketilmemeli ya da detoks diyetinde kesinlikle sınırlandırılmalıdırlar.

siyah pirinç

Alkalik olan tek ana tahıl darıdır ve bu yüzden eğer detoks diyetine tahıllar da dahil edilecekse en iyi seçim bu olacaktır. Darıya alternatif olarak spelt buğdayı, arpa, çavdar, karabuğday, siyah pirinç, yasemin pirinci, ve kahverengi pirinç kullanılabilir.

Detoks diyetinde sadece organik veya kontrollü olarak yetiştirilmiş tahıllar kullanılmalı ekmek, makarna ve pasta gibi unlu ürünler tüketilmemelidir.

detoks diyetinde tahıllar

Detoks diyeti yaparken tahıl ürünleri nasıl hazırlanır?

Tahıl ürünleri en az 6 saat veya bir gece önceden saf suda bekletilmeli ve ardından bir kaç saat boyunca ince bir lapa veya bulamaç elde edilene kadar, bir çay kaşığı deniz tuzu eklenmiş bol suda kaynatılmalıdır.

Çünkü tüm buğday ürünleri detoks diyeti sırasında özellikle şiddetlenebilecek alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Tagged , , ,

Bir cevap yazın