yaşlanmayı geciktiren yiyecekler

Anti Aging Etkisi Olan Yiyecekler

Bazı yiyecekler çok daha fazla anti aging etkisine sahip, yani yaşlanmayı önleyen yiyecekler.

Zaman geçiyor ve geçtikçe de vücudumuzun hem dışı hem de içi zamana yenik düşüyor.

Evet, yaşlanıyoruz. Fakat yaşlanmayı geciktiren yani anti aging etkisi olan yiyeceklerle yaşlanmanın etkilerini en aza indirebilmek mümkün.

Şimdi birlikte, en çok anti aging etkisi olan yiyeceklere bakalım.

Yaşlanmayı önleyen yiyecekler

Birinci sırada bol miktarda mono doymamış yağ içeren avokado var. Bu yağ o kadar ince ki zarlardan kayıp gidiyor ve hücreleri serbest radikal hasarından koruyor. Bu da dinçlik ve zeka keskinliği sağlarken aynı zamanda da cildi de gençleştiriyor. Avokadonun en önemli özelliklerinden biri de kemik yoğunluğunu artıran bir yiyecek olması.

avokado yaşlanmayı önleyen yiyeceklerden

İkinci sırada kanser düşmanı zerdeçal var. İçindeki kurkuminoid pigmentleriyle vücuda doğal bir antioksidan sistemi oluşturuyor. Zerdeçal beyin ve deri hücrelerin serbest radikal hasarına uğramasını önlüyor. Konsantrasyonu sağlıyor, kırışıklıkları ve ince çizgileri önleyen yiyeceklerin başında.

zerdeçal yaşlanmayı önleyen yiyeceklerden

Yaşlanmayı geciktiren yiyecekler arasında çoğunlukla kutuplarda yaşayan ve alabalık familyasından olan arctic char balığı var. Tıpkı somon balığı gibi omega-3 kaynağı ve ayrıca bu balığın en önemli özelliği barındırdığı karotenoid. Bu da derinin güneşten etkilenmesini engelliyor ve gözlere çok iyi geliyor.

arctic char balığı yaşlanmayı önler

Hijiki diye bir şey duydunuz mu? Suşi sevenler mutlaka duymuştur. Bu siyah deniz yosunu tiroid hormonu ve tiroksin sentezlerini düşürerek metabolizmayı güçlendiriyor. Ayrıca hijikinin yüzde 40ı lif, yani hormonları düzene sokuyor ve karaciğer detoksuna katkı sağlıyor.

hijiki yaşlanmayı geciktiren suşi yosunu

Kenevir tohumu veya çetene, anti-aging etkisi olan yiyeceklerin kraliçesi. Çünkü vücudunuzun dipdiri ve parlak olmasını sağlıyor. Ayrıca harika bir gama linoleik asit (GLA) kaynağı ve antiinflamatuar olan omega-6 yağı içeriyor ki bu yağ deri hücrelerini saran zar için gerekli.

çetene kenevir tohumu yaşlanmayı geciktiren yiyeceklerden

Tüm bu anti aging etkisine sahip, yaşlanmayı önleyen yiyecekleri en azından haftada bir iki kez tüketmeye çalışırsanız hem cildiniz hem de iç organlarınızdaki hasarı azaltırsınız. Afiyet olsun!