karaciğer detoksu

Karaciğer Detoksu Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda karaciğer detoksu yapabileceğiniz, karaciğeri arındıran temizleyen yiyeceklere bakıyoruz.

Karaciğerin görevleri arasında vücut ısısını ayarlamak, yağ protein ve şeker metabolizmasını düzenlemek, kan yapımını sağlamak, özellikle bağırsak yoluyla vücudumuza giren mikroorganizmalara karşı vücudumuzu korumak ve kanda bulunan toksin, yaşlanmış kan hücreleri ve alkolü temizlemek önemli bir yer kapsıyor.

Karaciğer bozulduğunda ne olur?

Karaciğer bozukluğunda, hormonlarda da bozulmalar olur. Bağışıklık sistemi düşer, kansızlık ve iç organlarda iltihaplar oluşabilir. Bu yüzden karaciğer sağlığı çok önemlidir. Mutlaka karaciğer detoksu yapılmalıdır.

Karaciğer nasıl temizlenir?

Sarımsak, karaciğer enzimlerini çalıştırarak toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Sarımsakta bulunan selenyum karaciğer detoksu için önemli bir yere sahiptir. Karaciğer nasıl temizlenir sorusunun önemli yanıtlarından biridir.

karaciğer nasıl temizlenir

C vitamini açısından zengin olan ve iyi bir antioksidan olan greyfurt, karaciğer için doğal bir arındırıcıdır. Bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyu, karsinojenler ve toksinlerden kurtulmanızı sağlar.

Pancar ve havuç beta karoten açısından zengindir. Tüm karaciğer işlevlerini kolaylaştıran yiyeceklerdir. Pancar suyu ve elma suyu olarak da tüketilebilir. Bu şekilde karaciğer temizlenir.

Sebze detoksu nedir? Nasıl yapılır? isimli yazımda bahsettiğim diyeti uygulayarak fayda sağlayanlar oldukça fazladır.

Karaciğere iyi gelen yiyecekler

Yeşil çayda kateşin olarak bilinen güçlü bir antioksidan bulunur. Fakat yeşil çay özütü karaciğer için zararlıdır. Doğal yeşil çay içmeye özen gösterin.

karaciğere iyi gelen yiyecekler

Yeşil yapraklı sebzeler, çiğ haşlanmış ya da suyu sıkılarak tüketilebilir. Yeşil yapraklı sebzelerde yüksek derecede klorofil bulunur ki bu da kandaki toksinlerin temizlenmesini sağlar.

Avokado vücutta glütasyon üretilmesine yardımcı olur. Bu da karaciğerdeki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. Avokado karaciğere iyi gelen yiyecekler arasında önemli bir yere sahiptir.

Karaciğer detoksu

avokado

Sindirim sistemindeki toksinlerin atılmasında başı çeken elma, karaciğerin temizlenme sürecine büyük destek sağlar.

İşlenmemiş sızma zeytinyağı, toksinlerin vücuda yerleşmelerini engeller. Bu şekilde karaciğerin yorulmasını önler. Soğuk sıkım zeytinyağı karaciğer detoksu sürecinde istenildiği kadar kullanılabilir.

Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan ceviz, karaciğer detoksu için bir vazgeçilmezdir. İyice çiğneyerek tüketilmelidir.