brokolinin faydaları

Brokolinin Faydaları Ve Besin Değeri Nedir?

Brokolinin yararları neler? Brokoli nelere iyi gelir? Neden brokoli yemeliyiz? Brokolideki vitaminler nelerdir? Kimler brokoli yemeli? Brokolinin faydaları neler? Bu yazımızda bunlara yer verdik.

Brokoli lahana ailesinden olan yeşil bir sebzedir. Biçim olarak karnabahara benzer.

Brokolideki vitaminler

Bünyesinde birçok vitamin barındırır. Bu vitaminlerin arasında C, E, A, K B6, B2 vitaminleri gelir. Ayrıca brokolideki vitaminler arasında magnezyum, fosfor, potasyum, demir, çinko, selenyum da bulunmaktadır. Lifli bir yapıya sahip olduğundan dolayı diyet listelerinde de sıklıkla karşımıza çıkar.

İçerdiği yüksek miktarda besin lifi ile sindirime de yardımcı olacaktır. Bu açıdan sindirim konusunda desteğe ihtiyacı olanlara brokoliyi tavsiye edebiliriz.

Brokolinin Faydaları Neler?

Brokoli detoks enzimlerini artırarak vücudun toksinlerden arındırılmasına yardımcı olur. Bu özelliği nedeniyle de diyet listenizde brokoliye gönül rahatlığıyla yer verebilirsiniz. Ayrıca brokolinin kalorisi oldukça düşüktür.

Brokolinin faydaları çok ama özellikle bağırsaktaki iyi bakterileri beslemesiyle ünlü bir sebzedir. Hazırlaması da son derece kolaydır. Haşlayıp salata yaparak tüketebilirsiniz.

Brokoli nasıl pişirilir ve yenir dediğimizde en sağlıklı yöntem blanching yöntemidir. Ayrıca brokoli çorbası da dillere destandır.

Eğer çok fazla güneşten faydalanamıyor ve D vitamini alamıyorsanız brokolinin içerdiği A ve K vitamini işinizi görecektir.

brokoli

Dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki, brokoliyi gün içinde 50 gramdan fazla tüketmemelisiniz. Hangi dönemde? İshal olduğunuz dönemde ve gaz şikayetiniz varsa az tüketilmelidir. Önce ishalin sebebi çözülmelidir.