detoks diyetinde neler yenir

Detoks Diyetinde Neler Yenir?

Detoks diyetinde hangi yiyecekler yenir? Detoks diyeti çevresel etkileri gidermek ve beslenmeye bağlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamak amacıyla uygulanan dönemsel bir diyet türüdür.

Bu diyet bilinçli şekilde, kontrol altında ve kısa süreyle yapılmalıdır. Birden fazla detoks diyet türü olmasına rağmen, diyet boyunca yenebilecek olan gıdalar, tüm diyetlerde hemen hemen benzerdir.

Hangi meyveler yenir?

Tüm donmuş ya da taze meyveler, tatlandırılmamış doğal meyve suları, kızılcık, hurma, kuru üzüm, gojiberi gibi kurutulmuş meyveler detoks diyetinde yenilen meyveler arasındadır.

gojiberi meyvesi

Hangi sebzeler yenir?

Brokoli, karnabahar, soğan, sarımsak, enginar, pancar, lahana ve pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler. Deniz yosunları detoks diyetinde yenilen sebzeler arasındadır.

Detoks diyetinde hangi tahıllı ve nişastalı gıdalar yenir?

Pirinç (esmer pirinç veya siyah pirinç tercih edilmeli), yulaf, buğday, esmer ekmek, şehriye detoks diyetinde yenilen tahıllardandır.

detoks diyeti yulaf

Hangi baklagiller yenir?

Bezelye, mercimek, fasulye, kara kuru fasulye detoks diyetinde yenilebilecek olan baklagillerdendir.

Hangi kuruyemişler yenir?

Badem, kaju, ceviz, kabak çekirdeği, susam, kenevir tohumu, badem, hindistan cevizi, tahin detoks diyetinde yiyebileceğiniz kuruyemişlerdir. Fıstık ve fıstık ezmesi genelde tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine ev yapımı şekersiz badem ezmesi tüketebilirsiniz.

detoks diyeti kaju

Hangi yağlar kullanılır?

Organik sızma zeytinyağı, kenevir yağı, keten tohumu yağı, chia yağı, badem yağı, avokado yağı, hindistan cevizi yağı detoks diyetinde kullanılan yağlardandır. Susam ve ayçiçek yağı omega 6 içerdiğinden sadece sınırlı miktarda kullanılmalıdır.

Detoks diyetinde neler yenir?

avokado yağı

Hangi içecekler içilir?

Pirinç sütü, badem sütü, kenevir sütü, hindistan cevizi sütü, su, bitki çayları, yeşil çay, limon suyu detoks diyetinde içilen çaylar ve içeceklerdir. Tatlandırılmamış meyve suları ve soda sınırlı sayıda içilmelidir.

Hangi tatlandırıcılar kullanılır?

Kahverengi pirinç şurubu, steviya, gerçek akçaağaç şurubu, işlenmemiş bal, siyah kayış pekmezi detoks diyetinde kullanılan tatlandırıcılardandır.

Detoks diyetinde hangi sos ve çeşniler yenir?

Elma sirkesi, miso, siyah zeytin, limon, ıhlamur, taze ve kuru otlar baharatlar, kakao tozu, keçiboynuzu tozu, deniz tuzu, hardal detoks diyetinde yenilen baharatlar soslar ve çeşnilerdir.

detoks hardal

Detoks diyetinde hangi hayvansal proteinler yenir?

Organik hindi, organik tavuk, Somon gibi soğuk su balıkları ve kuzu eti detoks diyeti yaparken yenilen proteinlerdendir.

Detoks diyeti boyunca günde en az sekiz bardak su tüketilmeli. Yiyecekler mutlaka çok iyi şekilde çiğnenmelidir.