Blanching nedir ağartma işlemi nasıl yapılır yöntem

Sebzeleri Ağartmak Nasıl Yapılır? Blanching Yöntemi Nedir?

Blanching ne demek? Sebzeleri ağartmak ne anlama geliyor? Blanching nedir dediğimizde özetle sebzeleri bir süre kaynayan suda haşlamak veya buğulamak demektir. Dondurulmuş sebzelere ve meyvelere uygulanır.

Blanching ne işe yarar? Normal pişirmede sebzelerdeki tat, doku ve renk kaybına sebep olan enzimler, blanching yönteminde aktive olmaz. Dış katmandaki kir ve organizmalar temizlenir. Yiyecekler çok daha canlı, parlak bir renge, keskin bir kokuya sahip olur ve vitamin, mineral değerlerini kaybetmezler.

Sebzeleri ağartmak nasıl yapılır?

Blanching yöntemi meyvelere uygulandığı gibi meyvelere de uygulanır. Peki sebzeleri ağartmak nasıl yapılır? Kaynamakta olan suyun içine sebze veya meyve kısa bir süreliğine koyulur. Daha sonra kaynar sudan çıkartılan yiyecek, soğuk suyun altına tutulur veya buz dolu bir kabın içine koyularak şoklanır. Blenching işlemi bu şekilde yapılır.

Sebzelerde ağartma işlemi

Sebzeleri blanch etmek ne kadar sürer? Kaç dakika sonra sudan çıkartmak gerekir? Çoğu meyve ve sebze için işlem 2-5 dakika arasında sürer. Bu süre sonunda yiyecekler buz dolu bir kaba alınarak hem pişme işlemi sonlandırılır hem de şok uygulanır.

Meyveleri ağartma nedir? Kaynamakta olan suyun içine tercihen donmuş meyveyi atıp yine kısa bir süre bekleterek şoklama işlemidir. Bundan sonra mikroorganizmalardan arınmış, temiz ve kabuğu daha kolay soyulabilir bir meyve elde ederiz.

Suda ağartma ve buğulayarak ağartma

İki tür blanching ağartma yöntemi var. Biri suda haşlayarak yapılan, diğeri buğulama yöntemiyle yapılan. Örnek verecek olursak, blanching yönteminin kullanıldığı yerlerin başında brokoli ve kuşkonmaz gelir.

Sebzeler nasıl blanch edilir

Çok az bir pişme süresiyle hazır kıvama gelen brokoliyi kaynayan suyun içine 5 dakika atıp şoklayabilirsiniz. Bu sebzede daha çok buğulama ile blanching yöntemi uygulanır. Tıpkı kuşkonmazda olduğu gibi. Çünkü bunlar çok çabuk pişen sebzelerdir.

Günde ortalama olarak 5 porsiyon meyve tüketmemiz gerekir. Bunlar ne kadar çeşitli olursa ve bağışıklık sistemini güçlendiren meyvelerden olursa, o kadar faydalı. Fakat meyvelerin üzerinde de artık çok fazla kimyasal madde bulunuyor, eğer organik tüketmiyorsak.

Blanching pişirme yöntemi ile hem sebzeleri hem de meyveleri kirden ve zararlı organizmalardan arındırmış oluruz hem de çok daha lezzetli hale getiririz. Ayrıca yiyeceğin rengi de çok daha canlı ve parlak olur. Aynı zamanda bu yöntemle gıda sıkışmış gazdan da kurtulur.

Meyveleri ağartma blanching

Yiyecekleri uzun süre kaynatarak pişirdiğimizde ne yazık ki vitamin ve mineral değerlerini de kaybederler. Oysa bizim istediğimiz şey onların bize şifa sağlaması. İşte bu yüzden blanching yöntemi denilen, ağartma işlemi çok iyi bir tercih olabilir. Detoks diyeti yaparken de bu şekilde yemek daha çok fayda sağlayacaktır.

Hangi yiyeceklere kaç dakika blanching ağartma yapılır?

Pek çok yiyeceğe blanching işlemi yapılabilir. Böylelikle hem içerdikleri vitamin ve mineralleri kaybetmezler, zararlı organizmalardan arınırlar, hem de sıkışmış gazdan kurtularak sindirim sistemimizi yormazlar. Şimdi bakalım hangi yiyeceklere blanching yapılır? Ve kaç dakika ağartma yapmalıyız?

 • Çiğ badem 1 dakika
 • Brokoli 3 dakika
 • Kuşkonmaz 3 dakika
 • Bamya 3 dakika
 • Lahana 1,5 dakika
 • Karnabahar 3 dakika
 • Enginar 6 dakika
 • Havuç 3 dakika
 • Kabak 3 dakika
 • Taze fasulye 3 dakika
 • Kıvırcık lahana 2 dakika
 • Patates 5 dakika
 • Brüksel lahanası 4 dakika
 • Bezelye 1,5 dakika
 • Şeftali 1,5 dakika
 • Patlıcan 4 dakika
 • Domates 30 saniye

Blanching pişirme yönteminde yiyeceği kaynar suyun içine atabilir veya buğulama şeklinde pişirebilirsiniz. Pişirme süresinin ardından buz dolu kaba aldığınız gıdayı yaklaşık 2-3 dakika bekletip servis edebilirsiniz.

blanching pişirme yöntemi

Servis etmeden önce üzerine baharatlar serpebilirsiniz. Fakat tuzu, kaynayan suya eklemelisiniz. Ağartma yöntemi ile yiyecekler çok daha canlı bir renge sahip olur. Aynı zamanda kötü bakteriler ve mikroplar %99.9 oranında yok edilir.

Tüm sebzeler aynı suda blanch edilir mi? Ağartılır mı? Bunu yapmak isterseniz önce aroması en az olandan başlamalısınız. Örneğin sıralama şu şekilde gidebilir bezelye, havuç, karnabahar, kuşkonmaz, brokoli, brüksel lahanası. Aksi taktirde aromalar birbirine karışacaktır.

Blanching pişirme tekniği ile pişen yiyecekler size başta sert gelebilir çünkü yiyecekleri uzun süreli olarak pişirerek tüketmeye alıştınız. Fakat bu teknikle pişen yiyeceklerin çok daha lezzetli olduğunu fark edeceksiniz.