kahve enema nedir nasıl yapılır faydaları

Kahve Enema Nedir? Nasıl Yapılır?

Kahve enema tedavisi artık gerekli araçlarla ev ortamında rahat ve hijyenik bir şekilde yapılabildiği için ve son yıllarda İBS, çölyak, crohn hastalığı gibi hastalıkların artmasıyla daha çok tercih edilmeye başlandı.

Kahve lavmanı olarak da geçen kahve enema (coffee enema) aslında 18. yy.’dan beri ameliyat sonrası iyileştirmeyi hızlandırmada kullanılıyordu.

Şimdilerde ise özellikle fonksiyonel doktorlar tarafından çölyak, ibs, kandida tedavisi ve hatta kanser tedavisi için kahve lavmanı kullanılıyor.

Kahve enema nasıl hazırlanır?

Kahve enema nedir nasıl yapılır

Kahve Enema Nasıl Yapılır?

Kahve enema ev ortamında rahat bir şekilde yapılabilir. Kahve lavmanı yapmak için önemli iki araca ihtiyacınız var. Birincisi mutlaka organik sertifikalı ve kesinlikle kimyasal, koruyucu içermeyen olmak zorunda olan kahve ve bir lavman kiti.

3 bardak filtrelenmiş suyun içine çeyrek bardak organik kahve çekirdeklerini koyup, yaklaşık 15-20 dakika kaynatın. Daha sonra ocaktan alıp, parmak ısıracak kadar sıcaklığa gelene kadar soğumaya bırakın. Bir süzgeç veya tülbent ile suyu süzün.

Kahve lavmanı nerede nasıl yapılır?

kahve enema lavman

Kahve lavmanı banyoda yapılır. Yere, üzerine uzanabileceğiniz bir havlu sererek lavman kitini yerden yaklaşık 1 metre uzaklıkta bir yere asmanız gerekir. Bu da genelde duş perdesinin asıldığı çubuk olur. Kahve lavman kitinin bu şekilde yüksekte olmasının sebebi, yer çekimiyle birlikte daha kolay şekilde hedefine ulaşmasını sağlamaktır.

Sıvıyı lavman torbasına koyduktan sonra hortumu kapatın ve sıvının akmıyor olduğuna emin olun. Hortumun ucuna zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Bu şekilde rektuma daha kolay girecektir.

Yan yatarak hortum ucunu rektuma, yaklaşık 1 inç kadar sokun. Kahve lavman kitindeki vanayı açarak sıvının rektuma akmasını sağlayın. Bu şekilde 15 dakika bekleyin.

Kahve Enema Lavmanının Faydaları Nelerdir?

kahve enema lavman kiti

Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Bağırsaklardaki parazitleri temizler. Kahve enema lavmanının faydaları arasında inflamasyonu azaltmak, elektrolit dengesini sağlamak başta gelir.

Kahve enema lavmanın en önemli faydalarından biri de bağırsak ve kan dolaşımından istenmeyen toksin ve bakteri gibi zararları içerikleri temizlemesi. Bu şekilde zararlı parazitler, bakteriler ve iltihap; bağırsak sisteminden uzaklaştırılır.