Ayak Masajı

ayak masajı nasıl yapılır faydaları noktalar

Geleneksel Asya ayak masajı teknikleri. Kolay ayak masajı nasıl yapılır? Ayak masajının faydaları nelerdir?

Bütün Asya iyileştirme gelenekleri, sadece ana enerji meridyenleri ve sinir kanallarının ayaktaki terminallerine uygulanan özel bir sağaltıcı masaj tekniği içerir. Batıda ayak terapisinin bu formuna refleksoloji denmektedir.

Ayak masajı teknikleri

Geleneksel Asya ayak masajı teknikleri, tui-na masajının derin doku baskısı ve yüzey ovalamasına benzer. Ayakta biten ana merdiyenlerin ve sinir kanallarının üzerindeki hayati noktalara uygulanır. 12 ana organ-enerji meridyeninden 6’sının ayakta terminali vardır.

Bu organlar; dalak, karaciğer, böbrekler, mide, mesane ve safra kesesidir. Ayrıca otonom sinir sisteminin ana kollarının da kökleri ayaklardadır. Ayakta belirli noktalara derin doku masajı uygulayarak ilgili organlarda ve bezlerde sağaltıcı etkiler yaratılabilir.

Ayak masajının faydaları nelerdir?

Geleneksel Çin Tıbbında sıkıştırılmış ve şekli bozulmuş ayak, ayaktaki sinirlere ve enerji kanallarına bağlı iç organlarda ve bezlerde kronik anomalinin sebebi olarak görülür. Bu terminaller sertleşen dokular ve kemik deformasyonları tarafından ezilir.

ayak masajı nasıl yapılır

Mesela karaciğerin görevi toksinleri kandan filtre etmektir ve böbrekler onları düzenleyen meridyenler ve sinir uçları ayakta eğer sıkıştırılmış ve bloke edilmişse, bu temizleme fonksiyonlarını yerine getiremezler. Sonuç olarak da, dokulardaki ve kandaki toksin düzeyi artar, vücut sıvıları artarak asidikleşir ve hastalıklar için uygun ortamı hazırlayan kronik kan zehirlenmesi başlar. Bu yüzden ayak masajının faydaları saymakla bitmez.

Modern batı tıp eğitimi almış Tayvanlı doktor Dr. Lee Shih-min son senelerde çin iyileştirme sanatına profesyonel anlamda ilgi çekmiştir. Senelerde batı tıbbını uyguladığı Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde modern allopatik tıbbın ve adikal ameliyatların saldırgan ve genelde sonuç vermeyen uygulamalarıyla çok sık karşı karşıya kalmıştır. Bir süre sonra iğneler, bıçaklar ve ilaçlardan daha iyi yöntemler bulmak amacıyla eski geleneksel çin tıbbını araştırmaya başlamıştır. Bu şekilde ayak terapisini keşfetmiştir.

Ayak masajında noktalar

ayak masajı noktaları

Kolay ayak masajı nasıl yapılır?

Derin doku masajını kendi kendinize uygulamanın kolay yollarından biri çıplak ayakla arnavut kaldırımı gibi düzgün yuvarlak taşların üzerinde yürümektir. Taş çiğnemek yani stai shir-tou olarak bilinen bu teknik binlerce yıldır Çin’de tüm Asya’da kendini iyileştirme terapisi olarak uygulanmıştır; etkileri hızlı ve güçlüdür, ayak dokularının derinlerindeki noktaları harekete geçirir.

Bir veya iki metre kare yeni dökülmüş beton, boyutları erikten şeftaliye kadar olan düzgün yuvarlak taşlar yerleştirip betonun kurumasını bekleyin. Bu taşlardan derin doku masajı amacıyla faydalanmak için çıplak ayakla yavaşça üzerlerinde yürüyün ve ayağınızın altında hassas ve ağrıyan bir noktaya denk geldiğinizde, o ayağınızın üzerinde ileriye ve geriye yaylanın.

Tagged , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın