limonun faydaları neler

Limonun Faydaları Neler?

Limonun faydaları o kadar çok ki. En büyük faydası mühim bir antioksidan olmasıdır. Vücudun pH dengesini korur, cildi temizler, sindirim sistemini hızlandırır, kilo vermenizi ve kahve alışkanlığını azaltmanızı sağlar. Üstelik tüm bunların yanında sinirlerinizi gevşeterek doğal bir antidepresan görevi de üstlenir.

Sıcak suya eklerseniz, sindirim problemlerinize iyi gelir. Bu bir çeşit; mide bulantısı, mide ekşimesi ve mide parazitleri için doğal tedavi yöntemidir. Çünkü arındırıcı ve temizleyici özelliği vardır. Vücut tarafından oluşturulan sümüğü azaltır ve safra taşlarının çözülmesine yardımcı olur.

Limon doğal bir antiseptik olması sebebiyle cilde parlaklık verir. İçeriğindeki C Vitamini cilt sağlığına etkilidir. Sivilceler, siyah noktalar ve kırışıklıklar için kullanılabilir.

Limonun faydaları saymakla bitmez

limonun faydaları neler

Boğaz ağrısı için de bir doğal tedavi yöntemi olan, ılık suya sıkılan limon ile gargara yapmak, limonun faydalarından bir diğeridir. Ayrıca kilo vermek isteyenler, sabah aç karnına limon suyu içebilirler. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı koyulabilir. Bal koyulmasının sebebi, midenize zarar vermemek. Bunu sirkeyle de yapanlar var fakat bal mutlaka eklenmelidir.

Limon aynı zamanda yüksek tansiyonu ve depresyonu engeller. Romatizma ve artrit ağrılarına iyi gelir, ateşi düşürür ve kanı temizler. Limonun faydaları bir değil bin tane ve saymakla bitmez, bu yüzden her gün mutlaka en az yarım limon suyu içmeye özen gösterin.