masaj yağları faydaları

Masaj Yağları | Hangi Yağla Hangi Masaj Yapılır?

Masaj hem yorgunluğu alır, hem de kasları ve dokuları rahatlatır. Kaliteli masaj yağlarıyla yapılan bir masaj vücuda çok daha fazla rahatlama sağlar. Hangi yağla hangi masaj yapılır?

İyi bir masaj kan dolaşımına olumlu yönde etki eder, bu da hücrelerin daha çok oksijen salgılamasına ve dolayısıyla enerji seviyesinin yükselmesine neden olur.

Her yağla masaj yapılmaz. Hangi masaj yağı neye iyi gelir bilmek gerekir. Hangi yağla hangi masaj yapılır bilirseniz, masaj yağlarından en iyi verimi alırsınız.

Zeytinyağı ile ovmak

Masaj elbette her yağla yapılmaz. Çünkü tüm masaj yağlarının farklı bir etkisi var. Mesela Akdeniz kültüründe uzun yıllardır kullanılan zeytinyağı masajı, özellikle cilt kuruluğu için etkilidir. Kas ağrılarını ve spazmları geçirir. Vücudu zeytinyağı ile ovmak oldukça sık rastlanan, bilinen ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Hindistan cevizi yağı kullananlar

Derin doku masajı ve doğum öncesi masajı için, çok kaygan olmayan ve deri tarafından hemen emilen hindistancevizi yağı kullanılır. Orta zincir yağ asitleri içeren hindistan cevizi yağı masajı, kseroz için doğal tedavi yöntemidir.

Hindistan cevizi yağı kullananlar bilir ki,hindistan cevizi yağında oldukça fazla E vitamini bulunur ve güçlü bir antioksidandır. Bu yüzden yaşlanmayı önleyen masaj için uygundur. Ayrıca taşıyıcı yağdır. Yani içine farklı masaj yağları eklenebilir.

Etkili Masaj Yağları | Hangi Yağla Hangi Masaj Yapılır?

masaj yağları

Tatlı badem yağı ile masaj

Tatlı badem yağı oldukça kaygan ve deri tarafından kolayca emilen bir yağdır. Cilde zarar vermez, bebekler için masaj yağıdır. Cildi nemlendirir, iltihap gidericidir, kaşıntıyı geçiren yağlardandır. Aynı zamanda da güneş lekelerini geçiren yağdır.

Cilt sarkması için masaj yağı

argan yağı asajı

Cilt sarması için hangi yağ ile masaj yapmak gerekir? Elbette argan yağı ile. Çünkü argan yağının faydaları arasında elastikiyeti artırmak var. Bu yüzden saça sürülen argan yağı da saça parlaklık ve canlılık verir. Saçta olduğu gibi ciltte de su tuta kapasitesini artırır.

Yer fıstığı yağı ile masaj

Daha çok aromaterapilerde kullanılan yer fıstığı yağı, cildin yenilenmesini sağlar. Rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Yer fıstığı yağında bulunan E vitamini, cilt sağlığını korur ve vücuda enerji verir. Masaj salonlarında sıkça kullanılan, rahatlatıcı masaj yağları arasında yer alır.