antioksidan yiyecekler nedir ne işe yarar

Antioksidan Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Antioksidan nedir önce onunla başlayalım. Antioksidan, serbest radikallerin oksijene verdiği hasarı azaltan maddedir. Antioksidan ne işe yarar? C vitamini, E vitamini ve beta karoten gibi vitamin ve enzimler içerir.

Bu vitamin ve enzimler oksitlenmenin meydana getirdiği hasarı önlemeye yardımcı olur.

Antioksidan nedir?

Oksitlenme vücudumuzda var olan normal ve önemli bir işlemdir. Enerji ve ATP üretimi için önemlidir. Fakat oksidatif stres durumunda serbest radikal oluşumunda dengesizlik meydana gelir.

Antioksidan içeren besinler serbest radikallerin hücrelere verebileceği hasarı önlerler. Vücudu arındıran yiyecekler listesinde yer alan çoğu yiyeceği kapsar.

Antioksidan içeren besinler hangileridir?

antioksidan besinler böğürtlen

Antioksidan içeren pek çok besin var. Bu besinlerden, hoşunuza gidenleri günlük olarak tüketmeniz hücre sağlığı açısından önemlidir. Şimdi o listeye bakalım :

  • Pekan cevizi, badem, ceviz, fındık
  • Siyah çikolata
  • Berry olarak geçen meyveler (yabanmersini, çilek, kurt üzümü goji beri, ahududu, böğürtlen, frambuaz)
  • Kale, marul
  • Enginar, pırasa, ıspanak, brüksel lahanası
  • Kuru incir, kara erik, kırmızı üzüm, siyah üzüm
  • Tatlı patates

Bunlar önemli antioksidan yiyeceklerdir. Ayrıca yonca filizi, brokoli, kırmızı turp, kırmızı biber ve pancar da antioksidan içeren yiyecekler arasındadır.

Açai tozu, matcha tozu, kakao tozu, spirulina tozu, keten tohumu, kenevir tohumu, maca tozu gibi süper tozlar da antioksidan içeren besinlerdendir.

Antioksidan faydaları nelerdir? Ne işe yarar?

antioksidan yiyecekler hangileridir ne işe yarar

Antioksidan kür ve antioksidan serum ya da antioksidan yiyecek ve içecekler kullanıldığında hücre hasarı önlenir. Örneğin yüzünü için bir antioksidan serum kullandığınızda, kırışıklıklar azalır, ciltte elastikiyet artar, hücre yenilenmesiyle birlikte lekeler azalır.

Vücudu temizlemek için detoks

Antioksidan kür hazırlayıp içtiğinizde, yani antioksidan smoothie tüketmeye başladığınızda enerjiniz yükselir, daha az hasta olursunuz, selülitleriniz azalır, sarkmalarınız azalır. Vücudunuz daha dinç olur. Organlarınız daha sağlıklı çalışır.