saç peelingi tarif

Saç Derisi İçin Evde Doğal Arındırıcı Peeling Tarifi

Saç derisine peeling yapmadığınız sürece, istediğiniz kadar bakım yapın işe yaramayacaktır.

Çünkü tıkanık olan saç derisi, uygulayacağınız bakım yağlarını kabul etmeyecek ve yağlar saç derisiyle istenildiği şekilde temas etmeyecektir.

Bu yüzden saç bakım maskesi veya saç bakım yağları kullanmadan önce, bir süre saç derisine peeling yapmalısınız. Peki saç derisi peelingi için ihtiyacınız olan malzemeler neler?

Saç peelingi için malzemeler

Öncelikle peeling görevi görecek olan, yani minik pütürlü bir malzemeye ihtiyacımız var. Bu malzeme türk kahvesi telvesi, esmer şeker veya himayala tuzu olabilir. Biliyorsunuz ki türk kahvesi telvesiyle cilde de peeling yapılıyor.

Saçlarınız koyu renk ise saç peelingi için de türk kahvesi kullanabilirsiniz. Himalaya tuzunu ise içeriğindeki ekstra mineraller açısından tercih edebilirsiniz. Himalaya tuzuyla saç peelingi yazımızdan diğer bir tarife bakabilirsiniz.

saç peelingi

Evde doğal saç peelingi hazırlamak

Doğal saç peelingi için şimdi de saçta biriken kimyasalları ve hem bu kimyasallara hem de toza ve kire bağlı olarak oluşan saç derisi tıkanıklıkları nasıl geçer? sorusunun cevabı olan malzemelere geçelim.

En etkili şekilde saç derisindeki gözenekleri açmak için kullanacağınız malzemelerin başında çay ağacı yağı gelir. Mutlaka taşıyıcı bir yağ ile birlikte karışım hazırlamalısınız.

çay ağacı yağı neye yarar

Bir diğer önemli malzeme elma sirkesidir. Diğer sirkelere nazaran özellikle elma sirkesini kullanmalısınız. Elma sirkesinin organik olmasına özen göstermelisiniz.

Yani 1 çay kaşığı çay ağacı yağı, 1 yemek kaşığı toz şeker ve 2 yemek kaşığı hint yağı (jojoba yağı, hindistancevizi yağı) veya 2 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 yemek kaşığı himalaya tuzu ve karbonat gibi malzemeleri değiştirerek ve elinizde olan malzemelerle evde doğal saç peelingi hazırlayabilirsiniz.