Saç Detoksu Yapmanız Gerektiğini Gösteren 6 İşaret

Saç Detoksu Yapmanız Gerektiğini Gösteren 6 İşaret

Saç dökülmesi, incelmesi, cansızlaşması, seyrelmesi ve kuruması gibi sorunlar yaşıyorsanız saç detoksu yapma zamanınız gelmiş demektir.

Ancak bu sorunlar başlamadan önce fark edip önlem almak da çok önemli. Bu yazıda size saç detoksu yapmanız gerektiğini gösteren 6 işaret nedir bundan bahsedeceğim.

Ki ilk başta saydığım sorunları yaşamaya başlamadan önce önlem alın veya başlamışsa, yol yakınken hemen önlem alabilin.

Saç detoksu ne işe yarar?

Evde kolayca yapabileceğiniz saç detoksu ne işe yarar şimdi buna bakalım. Zaten faydalarını gördükten sonra eminim siz de bunu saç bakım rutininize ekleyeceksiniz.

 • Saç ve derisindeki kimyasal kalıntıları temizler
 • Saç ve derisinin nefes almasını sağlar
 • Saça yumuşaklık ve canlılık verir
 • Saçın uzamasını destekler
 • Dökülmeyi önler
 • Kırıkları temizler
 • Derideki pullanma ve kaşıntıyı giderir
 • Saça parlaklık ve hacim verir
 • Kepeklenmeyi önler

Peki nasıl yapacağız? Daha önce verdiğim saç derisi için peeling nasıl yapılır ve saç için elma sirkesi detoksu tariflerimi bakım rutininize ekleyerek başlayabilirsiniz.

Bu konuda en çok işinize yarayacak şeyler arasında elma sirkesi, aktif karbon (activated charcoal), aloe vera ve bentonit kili (bentonite clay) yer alıyor.

saç detoksu ne işe yarar

Bunları içeren detoks şampuanı ve peelingi üreten şirketler de var. Eğer isterseniz iki haftada bir bu şekilde de kullanabilirsiniz. Tabii ki her gün sprey, jöle, yağ uyguluyorsanız o zaman haftada bir kullanmanız öneriliyor.

Saç detoksu yapmanız gerektiğini gösteren 6 işaret

Şimdi gelelim saç detoksu ne işe yarar ve evde nasıl yapılır kısmına. Ama bundan önce saç detoksu yapmanız gerektiğini gösteren 6 işaret neymiş liste halinde bakalım.

Cildimize sürdüğümüz her şey emiliyor ve deriyi tıkayabiliyor. Nasıl ki ayda bir vücut temizleme detoksu yapıyor, tüm vücudumuza kese veya peeling yapıyoruz ve gözeneklerimizin nefes aldığını hissediyoruz, aynı şeyi saçımız için de yapmalıyız.

Çünkü bölgede tıkanma oluyor. Hatta biz şampuan ve saç kremiyle saçımızı temizlediğimizi zannederken onlar bile tıkıyor.

 1. Saçınızı haftada 1 veya 2 kez yıkıyorsanız
 2. Diyete başladıysanız
 3. Saç dökülmesi veya incelmesi varsa
 4. Mevsim değişikliklerinde
 5. Hava kirliliğine maruz kalıyorsanız
 6. Maske, yağ, saç spreyi kullanıyorsanız

Özellikle derinin temizlenebilmesi için her gün yıkanması gerekiyor. Tıpkı elimizi, yüzümüzü yıkadığımız gibi. Ancak kafa derisinin kendi ürettiği yağ faydalı olduğu için, her gün yıkamamamız önerilmiyor.

kadın sağlık bakım güzellik

Bu durumda ne yapacağız? Yukarıdaki listede eğer en az 4 tanesine cevabınız “evet” ise haftada bir, daha azsa iki haftada bir saç detoksu yapmanız gerekir.