Karaciğer detoksu nedir nasıl yapılır faydaları neler

Karaciğer Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Neler?

Karaciğer detoksu nedir? Nasıl yapılır? Ne işe yarar? Herkes yapabilir mi? Bu konuyla ilgili soruları yanıtlamakta fayda var çünkü karaciğer detoksunun faydaları oldukça fazla.

Öncelikle karaciğer detoksu nedir ona bakalım. Toksinlerden daha önce bahsetmiştim. Yemek yediğimizde, sokakta dolaştığımızda hatta evimizde bile toksinlere maruz kalıyoruz.

Karaciğer detoksu ne işe yarar yazımda konuyla ilgili detaylı bilgi paylaşmıştım.

Toksinler deriden geçebilir, nefes alarak veya yediğimiz yemeklerle vücudumuza girebilir. İşte karaciğer tam bu noktada devreye girerek, bir hava temizleyici gibi çalışır ve vücudu bu zararlı maddelerden temizler. Ki buna zaten genel anlamda detoks denir.

Karaciğer detoksu nasıl yapılır faydaları

Bu işlem yapılmasa yiyecekleri metabolize edemez, hastalıklarla savaşamazdık. Vücudumuzda hormon dengesizliği olurdu. İçtiğimiz ilaçlar çözünemezdi ve enerji depolayamazdık.

Vücudumuzda toksinler olduğunu nasıl anlarız yazıma mutlaka bakmalısınız. Çünkü karaciğer gerektiği gibi çalışmadığında ortaya pek çok hastalık ve sendrom çıkar. İşte karaciğer detoksu bu noktada mutlaka yapılması gerekendir.

Karaciğer detoksu nasıl yapılır?

Şimdi gelelim karaciğer detoksu nasıl yapılır? Karaciğer nasıl temizlenir sorusunun yanıtına. Bunun için uygulayabileceğiniz bir kaç yöntem var. Bunlardan biri ve en sık uygulananı, günlük olarak tüketmenizde fayda olan ve sitede onlarca değişik tarifi olan sebze suları ve smoothieler.

Karaciğer detoksu için tarifler

Karaciğer temizleyen smoothie tariflerine örnek olarak şunları her gün beslenme listenize ekleyebilirsiniz.

Beslenme şeklimizi düzenlerken bu içecekleri ve tarifleri eklemekle birlikte glutensiz bir beslenme uygulamalıyız. İşlenmiş gıdaları, kahveyi ve alkolü listeden çıkartmalıyız. Ve günde 10-12 bardak temiz, mümkünse filtre su içmeliyiz.

Karaciğer detoksu yaparken antioksidan yiyecekler tüketmek gerekir. Badem, enginar, yabanmersini, turp, brokoli, limon, portakal, hindiba, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller ve somon balığı gibi.

Diğer bir yöntem 16 8 açlık diyeti gibi size uygun olan bir açlık diyeti yani intermittent fasting yapmanızdır.

Karaciğer detoksu yaparken bazı takviyeler de kullanabilirsiniz. Mesela milk thistle devedikeni, zerdeçal, chlorella ve aktif karbon gibi. Ayrıca alfa lipoik asit ve glutatyon.

karaciğer detoksu nasıl yapılır

En önemli şeylerden biri mutlaka spor veya egzersiz yapmak. Ve bunu düzenli olarak yapmak. Ter atabileceğiniz egzersizler veya sporlar olmalı. Terleyerek vücudumuzdaki toksinleri atmamız kolaylaşır.

Atlanmaması gereken diğer şey de stresi yönetmektir. Epsom banyosu, meditasyon, yoga gibi tekniklere baş vurulabilir.

Karaciğer detoksunun faydaları neler?

Karaciğer detoksunun faydalarını şöyle sıralayabiliriz :

 • Enerji seviyesini yükseltir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kilo verdirir
 • Sindirim sistemini düzenler
 • Gençleştirir
 • Asabiyeti anksiyeteyi ve depresyonu geçirir
 • Cildi güzelleştirir
 • Kansızlığı önler
 • Uyku düzensizliğine iyi gelir
 • Kas ve kemik sağlığını güçlendirir
 • Kalp sağlığını korur

Düzenli bir şekilde uygulama yaptığınızda sindirim sisteminizin de düzene girdiğini, cildinizin, saçınızın, tırnaklarınızın artık canlandığını ve parladığını gözle görülür bir şekilde, kısa sürede fark edersiniz.