hafıza nasıl güçlendirilir

Hafıza ve Dikkat Eksikliği Belirtileri Tedavisi Nedir?

Beyin, uyku sırasında da çalışmaya devam eder. Kısa süreli hafıza bölgesi hipokampüs ile uzun süreli hafıza bölgesi neokorteks, bu süre zarfında gün içinde yaşanan sahneleri ileri-geri sararak hafızaya almak için bilgi alışverişinde bulunur.

Hafızayı güçlendiren şeyler neler? Hafıza nasıl çalışır? Aslında hafıza neden zayıflar bunu da bilmemiz gerekir. Ve dikkat eksiliği neden olur. Eğer zayıf bir hafızanız varsa güçlendirmek için ne yapabilirsiniz? Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Hafıza nasıl çalışır?

Farelerin de sakin durdukları dinlenme süreçlerinde (tuvaletlerini yaparken, bıyıklarını temizlerken) benzer bir süreç gözlemlenmiştir. Buna göre, olayların hafızaya alınmasında dinlenme zamanlarının da uyku kadar önemli olduğu söylenebilir.

Hafıza neden zayıflar ve dikkat eksikliği neden olur?

Hafıza ilerleyen yaşa, yorgunluğa veya bitkinliğe bağlı olarak zayıf düşebilir. Zihin sislenmiş, bulanıklaşmış gibi olur. Hafıza yanılmaya başlar. Kararları almak zorlaşır. Bunlara bağlı olarak dikkat eksikliği de görülebilir.

Hafızayı güçlendirmek için ne yapmak gerekir?

hafıza nasıl çalışır

Hafıza da tıpkı kaslar gibidir; kullanılmazsa zayıflar! Bu yüzden de bulmaca çözerek, grup oyunları oynayarak, arkadaşlarımız, yakınlarımız ve ailemizle bir araya gelerek hafızamızı çalıştırmamız gerekir. Hafızayı gelişmeye zorlayacak yeni alanlar, yeni teknikler öğrenmeye koyulmak da etkili olur. Bu her yaş için geçerlidir. Bunlar hafızayı güçlendiren şeylerdir.

Hafızayı güçlendiren yiyecekler nelerdir?

Özellikle bazı gıdalar hafıza ve ezberi güçlendirmek için oldukça faydalıdır. Mesela ezber yaparken bolca su içilebilir. Fındık, kanola yağı ve soğuk sularda yaşayan yağlı balıklarda bulunan doymamış yağ asitlerinden Omega 3, sinir hücresi zararlarına alışkanlık ve esneklik kazandırır.

Ayrıca yumurta, karaciğer ve soyada bulunan fosfatidilkolin (lesitin) maddesi sinir hücresi zararlarının temel yapı taşıdır. Ve hafızayı güçlendiren yiyeceklerdir.

unutkanlık nasıl geçer

Bunlar dışında bira mayası, buzağı karaciğeri, süt ve yumurtada bulunan B12 vitamini de doğal bir hafıza güçlendiricidir. Dilerseniz sabah, öğlen ve akşam olmak üzere ginkgo biloba kullanabilirsiniz. Veya günde 1 adet 100mglık Koenzim Q10 ya da sabah ve öğlen 1 adet 500-700mglık ağızda eriyen C vitamini (acelora kirazı) kullanabilirsiniz. Akşamları yemekten önce 1 ampul çinko oligosolu da faydalı olacaktır.

Masajla hatırlama yöntemi

Bir şeyi unuttuğumuz zaman kafamızı kaşımak tesadüf değil. Başımızın tam tepesinde, yani saçın alından başlayan kısmının 3 parmak gerisinde hafızayı uyaran bir nokta bulunmakta. Masajla hatırlama yöntemi de bu noktada devreye girer. Bir şeyi hatırlamak istediğimiz o an oraya hafifçe masaj uygulamamız veya kaşır gibi dokunmamız dahi yardımcı olur. Aynı nokta göbek deliğimizin 3 parmak yukarısında da bulunmaktadır.