Besin Mayası

besin mayası nedir

Nurtirional yeast olarak geçen besin mayası nedir? Hem peynir gibi, hem tadı güzel hem de sağlıklı.

Vegan beslenmede oldukça sık kullanılan ve popülerliği her geçen gün biraz daha artan besin mayası nedir ve nelerde kullanılır birlikte bakalım.

Besin mayası nedir?

Besin mayası Saccharomyces cerevisiae denilen mayanın kuru ve inaktif halidir. Canlı maya, bira ve ekmek yapımında kullanılır. Ve bu maya sağlıklı değildir. Oysa besin mayası gluten ve süt ürünleri içermez. Bu yüzden besin mayası sağlıklı mayadır.

Bunun yanı sıra besin mayasındaki vitaminler ve mineraller de oldukça önemlidir. B12, B1, B2, B6, B3, folik asit ve selenyum gibi metabolizmayı güçlendiren ve enerji veren vitamin ve mineraller içerir. Ayrıca lif açısından oldukça zengindir. Bu yüzden besin mayası hızlı şekilde tüketilmemelidir.

Besin mayası nasıl ve nelerde kullanılır?

besin mayası nasıl nelerde kullanılır

Besin mayasını salatalarda, yumurta pişirirken ve sebzelerle birlikte kullanabilirsiniz. Besin mayası en çok patates, pizza ve kraker yapımında kullanılır.

Besin mayasının faydaları neler?

Besin mayası bağışıklık sistemini korur ve bir antiviraldir yani bakteri öldürücüdür. Besin mayasının faydaları arasında sindirim sistemini güçlendirmek ve düzenlemek de var. Saçları ve tırnakları güçlendiren besin mayası aynı zamanda hamile kalmak isteyenler ne yemeli? sorusunun da cevabı.

Çünkü besin mayasında oldukça fazla B vitamini, folik asit ve tiyamin var. Besin mayasının faydaları saçtan ayak ucuna kadar oldukça fazla.

Tagged , , , , , , ,

Bir cevap yazın