besin mayası nedir

Besin Mayası Nedir? Nasıl Kullanılır?

Nurtirional yeast olarak geçen besin mayası nedir? Hem peynir gibi, hem tadı güzel hem de sağlıklı.

Vegan beslenmede oldukça sık kullanılan ve popülerliği her geçen gün biraz daha artan besin mayası nedir ve nelerde kullanılır birlikte bakalım.

Besin mayası nedir?

Besin mayası Saccharomyces cerevisiae denilen mayanın kuru ve inaktif halidir. Canlı maya, bira ve ekmek yapımında kullanılır. Ve bu maya sağlıklı değildir. Oysa besin mayası gluten ve süt ürünleri içermez. Bu yüzden sağlıklı mayadır.

Bunun yanı sıra besin mayasındaki vitaminler ve mineraller de oldukça önemlidir. B12, B1, B2, B6, B3, folik asit ve selenyum gibi metabolizmayı güçlendiren ve enerji veren vitamin ve mineraller içerir. Ayrıca lif açısından oldukça zengindir. Bu yüzden hızlı şekilde tüketilmemelidir.

Besin mayası nasıl ve nelerde kullanılır?

besin mayası nasıl nelerde kullanılır

Besin mayası nasıl kullanılır? Salatalarda, yumurta pişirirken ve sebzelerle birlikte kullanabilirsiniz. En çok patates, pizza ve kraker yapımında kullanılır.

Besin mayasının faydaları neler?

Bağışıklık sistemini korur ve antiviraldir yani bakteri öldürücüdür. Besin mayasının faydaları arasında sindirim sistemini güçlendirmek ve düzenlemek de var. Saçları ve tırnakları güçlendirir, aynı zamanda hamile kalmak isteyenler ne yemeli? sorusunun da cevaplarından biridir.

Çünkü içinde oldukça fazla B vitamini, folik asit ve tiyamin var. Besin mayasının faydaları saçtan ayak ucuna kadar oldukça fazla. Sadece yiyerek değil çeşitli saç ve cilt maskeleri yapılarak da yararları değerlendirilebilir.