siyah sarımsak faydaları

Siyah Sarımsak | Black Garlic Faydaları Nelerdir?

Black garlic olarak da bilinen siyah sarımsak Asya’da çok ünlü bir antioksidandır. Beyaz sarımsağa nazaran daha tatlıdır ve jöle kıvamındadır.

Siyah sarımsak, yaklaşık 10 gün kadar 40-60 derecede fermante edilerek oluşturulur. Bu süreçte sarımsağın rengi kararır ama bu kötü bir şey değildir. Aksine siyah sarımsağın pek çok faydaları vardır.

Siyah sarımsak faydaları nelerdir?

Siyah sarımsak JNK ve p38MAPK moleküllerini azaltarak kanser hücrelerinin oluşmasını ve dağılmasını engeller. Özellikle göğüs kanserinin ilacıdır. Aynı zamanda akciğer kanserinin doğal yok edicisidir.

Tansiyonu ve kolesterolü düşüren yiyecekler listesinde siyah sarımsak neredeyse ilk sıradadır. Kandaki apo B seviyesini azaltarak, kalp krizi riskini ve kalp hastalıklarını önler.

Kara sarımsak beyaz sarımsağa nazaran yaklaşık 10 kat daha fazla antioksidan özelliğe sahiptir. Özellikle cildi ve karaciğeri toksinlerden temizler. Bu siyah sarımsak faydaları arasında çok önemli bir yere sahiptir.

siyah sarımsak

Siyah sarımsak iç organlardaki iltihapları ve hücre hasarlarını tedavi eder. Alerjik bir bünyeniz varsa siyah sarımsak tam size göre. Çünkü pek çok alerji türünü doğal şekilde yok ediyor.

Siyah sarımsak kilo verdirir mi?

Obezite tedavisindeki en doğal çözüm siyah sarımsaktır. Özellikle karın bölgesindeki yağlar nasıl gider? veya trigliserid nasıl düşer? ya da iyi kolsterol (LDL) nasıl yükseltilir? gibi sorularınız varsa, cevap siyah sarımsaktır.

Ve son olarak siyah sarmusak hafızayı güçlendirir ve unutma problemlerini ortadan kaldırır. Black garlic olarak geçen bu yiyeceği bir an önce sofralarınıza eklemenizi tavsiye ederiz.