Kekik yağı ne işe yarar oregano vulgare nasıl kullanılır faydaları

Sağlıklı Bağırsaklar İçin Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

Kekik yağı (oregano vulgare) gerçekten mucizevi bir yağ. Özellikle bağırsak sorunları için çok etkili. Kabızlık, ishal, reflü, gastrit gibi. Neye iyi gelir nasıl kullanılır tarifi nasıl hazırlayalım birlikte bakalım.

İBS, crohn hastalığı, kolit, sibo, reflü, ülser gibi şikayetleriniz varsa ve doktorunuz size kekik yağı önerdiyse oregano vulgare, tedaviyi destekleyici bir doğal çözüm olabilir.

Geçirgen bağırsak sendromu tedavisi ve özellikle candida albicans tedavisi üzerinde çok etkili olan bu yağ nasıl kullanılır birazdan anlatacağım.

Sağlıklı bağırsaklara sahip olmak aynı zamanda sağlıklı bir beyine, zihne ve vücuda sahip olmak demek. Hipokrat’ın da dediği gibi “Bütün hastalıklar bağırsakta başlar“.

Kekik yağı ne işe yarar?

Şimdi ilk önce kekik yağı ne işe yarar bunu öğrenmekle başlayalım çünkü faydaları oldukça fazla. Belki de aradığınız şifa tam olarak budur.

 • Bakterilerle savaşır
 • Yaraları iyileştirir
 • Doğal ağrı kesici etkisi vardır
 • Mantar enfeksiyonları üzerinde çok etkilidir
 • İnflamasyon gidericidir
 • Antioksidan etkiyi artırır
 • Maya enfeksiyonlarında etkilidir
 • Kilo vermeye yardımcı olur
 • Kanser düşmanıdır
 • Kolesterolü dengeler
 • Alerjik reaksiyonları hafifletir

Kekik yağı ne işe yarar dediğimizde aslında liste bu kadarla da bitmiyor. Cilde ve saça faydaları ile de dikkat çekiyor. Mesela akne için doğal tedavi arıyorsanız iyi bir tercih.

Ayrıca kekik yağı cilde faydaları arasında kırışıklıkları ve lekeleri azaltmak gibi etkileriyle birlikte anti-aging özelliği var. Dudağımda uçuk çıktı nasıl geçer veya siğil nasıl geçer diyenler için de çözüm bu yağ.

Bamya tohumu detoksu evde nasıl yapılır?

Kekik yağı saça faydaları ise saç uzatır mı sorusuyla başlıyor. Cevap evet. Ayrıca kepek ve kaşıntı sorununu da gideriyor. Elbette hepsinin kullanımı farklı, şimdi onu anlatayım.

Kekik yağı nasıl kullanılır?

Oregano vulgare özellikle mantar enfeksiyonlarında tıpkı çay ağacı yağı gibi çok etkili. Ve aynı onun gibi keskin bir yağdır. Bu yüzden hafifleterek kullanmak gerekir.

Kekik yağı cilde nasıl kullanılır? Akne için bir miktar aloe vera ve su ile karıştırıp uygulayın. Anti-aging etkisi için hindistan cevizi yağı ile karıştırıp gece uygulayın. Bu şekilde yakar mı? Hayır.

Uçuk ve siğil için neem yağı ile karıştırıp, bölgeye pamuk ile uygulayın. Ayak mantarı için 1 litre suyun içine 5-10 damla kadar damlatın ve ayaklarınızı suyun içinde en az 30 dk bekletip, durulayın.

Kekik yağı saça nasıl kullanılır

Kekik yağı saça nasıl kullanılır? 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, 5 damla oregano vulgare, 3 damla çay ağacı yağı ile karıştırıp deriye uygulayın. Yarım saat bekletip durulayın. Bu şekilde ayda 1 uygularsanız saç çıkarır mı? Evet. Dökülmesi durur mu? Evet.

Eğer kepekten kurtulmanın kesin çözümü nedir diye sorarsanız, organik şampuanınızın (paraben, tuz, sles, sülfat içermeyen) içine 5 damla ekleyin. Bir ay sonra gözlerinize inanamayacaksınız.

Saç detoksu nasıl yapılır?

Kekik yağı içmenin faydaları da özellikle mide bağırsak için ve kanser önleyici etkisi adına çok etkili bir rutin olarak hayatınıza girebilir.

Limon veya nane çayının içine 2 damla ekleyip içebilirsiniz. Veya 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı içine 1 damla oregano vulgare ve 5 damla limon koyup karıştırıp içebilirsiniz.

Adet ağrısına iyi gelen yağlar arasında da yer alan bu harika yağı, zencefil yağı ile karıştırıp bir kaç gün öncesinden içmeye başlarsanız regl ağrısını ne azaltır diye düşünmenize gerek bile kalmaz.

Kas ağrısı, eklem ağrısı ve artrit ağrısı için ise moringa yağı ile karıştırıp bölgeye uygulamak çok yarar sağlayacaktır.

Mantardan kurtulmanın doğal yolları

Sağlıklı bağırsaklar için kekik yağı nasıl kullanılır öğrendik. Burada anlattığım uygulamaları yapabilirsiniz. Ancak mantar için bilmeniz gereken şey, mantarın inatçı olduğudur.

Kekik yağı cilde nasıl uygulanır

Özellikle genital vajinal mantar sorunu yaşıyorsanız, hayatınızı kurtaracak şey budur. Hindistan cevizi yağı ile bir iki damla karıştırıp bölgeye pamukla uygulayın.

Bunu yapmaya başladığınız sürede vücut temizleme detoksu yapmanız da gerekiyor. Ancak o zaman uzun süreli olarak mantardan kurtulmanın doğal yolları işe yarayacaktır.

Mantarı yok eden yağlar

Bu süreçte mantarı yok eden yağlar kategorisinde yer alan her şey size yardımcı olabilir. Ancak çok fazla şeyi birbiriyle karıştırmayın yoksa bölgeyi tahriş edebilirsiniz.

Ağız yoluyla alınacak olsa da, cilde uygulanacak olsa da listedeki yağları direkt olarak kullanmayın. Mutlaka başka yağlarla seyrelterek kullanın.

Sağlıklı bağırsaklar için 6 öneri

Daha önce de belirttiğim gibi sağlıklı bağırsaklar aynı zamanda zihin, beyin ve beden sağlığı için de gereklidir. Zararlı bakterilerin veya mantarların istila ettiği bir bünyeden nasıl verim alınabilir ki?

Yavaş yavaş tüm bedeni de istila edecek, diğer organlara da zarar verecektir. Bazen gereksiz yere strese giren ya da sinirlenen birilerini mutlaka görüyorsunuzdur. Sorun büyük ihtimalle bağırsaklarındadır.

Sağlıklı bağırsaklar için 6 öneri ile bu dengeyi nasıl kurabileceğinizi anlatayım.

 1. Gece uykusuna önem verin
 2. Gluten, şeker ve süt ürünlerinden uzak durun
 3. Spor, egzersiz, plates, dans gibi aktiviteleri hayatınıza sokun
 4. Günde ortalama 2 litre su tüketin
 5. Yoga, meditasyon, yüzme, yürüyüş gibi sakinleştirici aktiviteleri hayatınıza sokun
 6. Olumlama ve stres yönetimi konularında bilgilenin

Paketlenmemiş, işlenmemiş, doğal, organik, temiz içerikli gıdaları mevsiminde tüketmek hayatınızda çok olumlu etkilere kapı açacaktır. Aynı zamanda listede yer alan 6 öneri ile hayatınızın değişmeye başladığını kolaylıkla hissedebilirsiniz.

Başlamadan önce genelde en çok zorlanılan şey kahvaltıdır. Bunun için kabak spagetti tarifi ile harika bir detoks kahvaltısı hazırlayarak güne başlamak için kendinize bir fırsat verebilirsiniz.

Ortalama bir ay gibi bir süre içinde kabızlık, ishal, gaz, cilt problemleri, regl ağrıları, migren ağrıları gibi pek çok şikayetinizin hafiflediğini fark ettiğinizde zaten hayattan daha çok zevk almaya başladığınızı göreceksiniz.