sarı haşhaş neye iyi gelir faydaları nasıl kullanılır

Sarı Haşhaş Neye İyi Gelir Faydaları Neler? Nasıl Kullanılır

Pek çok dünya mutfağının vazgeçilmezi olan sarı haşhaş özellikle diyabet hastaları için tavsiye diliyor ama neye iyi gelir faydaları neler dediğimizde liste oldukça uzun. Nasıl kullanılır bakalım.

Sarı haşhaşın tadı bir çeşit çerez gibi, lezzetli. Böyle olduğu için de salatalarda ve fırın ürünlerinde sıkça kullanılır. Beyaz haşhaş, sarı haşhaş ve mavi haşhaş en çok terich edilenlerdir. (Poppy seed).

Kalorisi vitamin ve mineral değeri

Peki haşhaşın kalorisi kaç içindeki vitaminler ve mineraller neler? Kilo verdirir mi? Özellikle lifli bir besin olduğu için daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

diyabetin doğal ilacı

100 gram için kalorisi 525, karbonhidrat 28.13 gr, lif 19.5 gr, yağ 41.56 gr, protein 21.22 gr, B1 vitamini (günlük önerilen miktarın %74’ü), folik asit %21, B6 vitamini %19, E vitamini %12, kolin %11, B2 vitamini %8, kalsiyum %144, fosfor %124, manganez %109, magnezyum %98 ve demir %75.

Haşhaşın kalorisi vitamin ve mineral değeri gördüğünüz gibi özellikle diyet yapmak isteyenler ve veganlar vejetaryenler için çok uygun. Bitkisel kalsiyum fosfor b vitamini ve manganez kaynakları açısından ço kzengin.

Sarı haşhaş neye iyi gelir faydaları neler?

Hem veganlar için protein kaynağı, hem kilo vermek isteyenler için ideal hem de stresi azaltan yiyecekler arasında yer alan sarı haşhaş neye iyi gelir faydaları neler?

 • Böbrek taşı oluşumunu engeller
 • Tiroit bezinin düzgün çalışmasını sağlar
 • Doğurganlığı artırır
 • Uyku sorunlarını giderir
 • Kemik sağlığını korur
 • Sindirim sistemini düzenler
 • Kalp sağlığını korur
 • Ağız ülseri tedavisinde etkilidir
 • Göz sağlığını korur
 • Beynin daha iyi çalışmasını sağlar
 • Diyabet tedavisinde etkilidir

Önemli derecede demir içerdiği için kansızlık tedavisi için etkilidir. Aynı zamanda haşhaşın saça faydaları da vardır. Kepek nasıl geçer diyenler bu tarifi uygulayabilir.

Bir kabın içinde haşhaş tohumu, ezilmiş beyaz biber ve ezilmiş lor peynirini karıştırın. Kremsi bir kıvama gelen karışımı saç diplerine uygulayın, yarım saat bekleyin ve yıkayın. Haftada bir kez yapın.

Sarı haşhaş nasıl kullanılır?

Ve son olarak sarı haşhaş nasıl kullanılır? Direkt olarak tohumları tüketmekte bir zarar yoktur. Keten tohumunu mutlaka çekerek tüketmek gerekir ancak bu haşhaş için geçerli değildir.

Sıcak suyun içine atarak çayını yapabilirsiniz. Diyet salata tarifi için de uygundur. Günlük olarak kullanabilirsiniz.

Magnezyum, stres hormonu olan kortizol üzerinde çok etkilidir. Ve bu da uyku kalitesini etkiler. Bu yüzden akşam yatmadan önce bir miktar tüketirseniz uyku sorunlarına da iyi geldiğini fark edebilirsiniz.

haşhaş nasıl kullanılır

Faydaları ile dikkat çeken haşhaş dünya mutfağında fırın ürünlerinde de sıkça kullanılır. Özellikle kurabiye ve ekmeklerin üzerine serpiştirilerek hem güzel bir görüntü sağlar hem de yararlarından faydalanılmış olunur.