Haşlanmış soğan suyunun faydaları

Haşlanmış Soğan Suyunun Faydaları Neler? Nasıl Yapılır?

Haşlanmış soğan suyu neye iyi gelir dediğimizde saça, cilde ve organlara faydaları hemen dikkat çeker. Ancak haşlanmış soğan suyunun faydaları bunlarla bitmiyor. Özellikle iltihap üzerinde etkili. Nasıl yapılır? Hepsinden bu yazıda bahsedeceğim.

Toksinleri atan doğal besinler arasında yer alan soğan, mutfağımızın da vazgeçilmezlerinden biridir. İyi ki de öyledir çünkü bu kadar şifalı bir gıdayı sıkça tüketmek bizim için büyük bir şans.

Özellikle kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu nasıl geçer dediğimizde ilk akla gelen doğal tedavi yöntemlerindendir soğan suyu kürü. Aynı zamanda başka pek çok faydası da var.

Haşlanmış soğan suyunun faydaları neler?

Özel bir durum olmadığında da her gece bir bardak içerseniz, kısa sürede bedeninizdeki değişimi hissedersiniz. Haşlanmış soğan suyunun faydaları neler şimdi bakalım.

  • Kolesterolü düşürür
  • Vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır
  • Virüslere, bakteri ve parazitlere karşı koruyucudur
  • Sinirleri yatıştırır
  • İltihap gidericidir
  • Sindirim sistemini düzenler

İçindeki alisin, inflamasyon gidericidir. Yani iltihap azaltıcı. Bu yüzden idrar yolu iltihabını ne geçirir dediğimizde, elimizde oldukça etkili bir çözüm bulunur.

Soğan suyunun saça faydaları

İçtiğinizde organlara ve cilde yararları ile etkisini gösterir ayrıca soğan suyunun saça faydaları da pek çok kültürde bilinir.

Soğan suyunun saça cilde faydaları

Özellikle kepek sorununa iyi gelir. Saçları güçlendirir, daha sağlıklı ve kalın saç tellerini oluşmasını sağlar. Saçın uzaması için etkilidir.

Bir adet soğanı, kabuklarını soyarak ortadan ikiye ayırın ve bir bardak suyun içinde haşlayın. Saç diplerine uygulayın. Yarım saat kadar bekleyip durulayın.

Karaciğeri temizleyen tatlı patates çorbası tarifini de deneyebilirsiniz. Tükettiğimiz besinler, tüm vücudumuza saç telimizden ayak parmağımıza kadar bize yarar sağlar.

Doğal akne tedavisi

Cilt sorunları yaşıyorsanız, özellikle doğal akne tedavisi için bu kürü hazırlayabilirsiniz. Çünkü soğan suyunun cilde faydaları göz ardı edilemez.

Haşladığınız soğanı püre haline getirin, içine sadece zerdeçal tozu ekleyin ve karıştırarak yüzünüze uyguylayın. Bu tarif akne ve sivilce için etkilidir.

Cildinizin daha parlak, pürüzsüz ve canlı olması için ise içine bir tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı limon suyu ekleyip uygulayın.

Soğan suyunun cilde faydaları

Kuru ciltler için ise, içine avokado ve bal ekleyebilirsiniz. Arındırıcı özelliği ile derinlemesine bir temizlik sağlayacak ve cildin ihtiyaç duyduğu doğal arınma ve korumayı sağlayacaktır.

Soğan suyu nasıl yapılır ve içilir?

Soğan suyu nasıl yapılır? Bir adet soğanın kabuklarını soyun ve bir tencereye alın. İçine beş altı adet, saplarıyla birlikte maydanoz atın. Bir küçük dilim limon ekleyin ve ortalama 15 dakika kadar kısık ateşte pişirin.

Bu tarif hem ödemden kurtulmak için hem de iltihap giderici harika bir tariftir. Soğan suyu nasıl içilir? Süzdüğünüz suyu isterseniz sıcak, isterseniz de soğutarak içebilirsiniz.

Aç karnına içmemenizde fayda olabilir çünkü kan şekerini düşürebilir. İçine şeker atılmamalıdır. Çünkü faydasını azaltır. Ne zaman içilir? En uygunu akşam yatmadan önce tüketmektir.