virüslerden korunmak için metabolizmayı güçlendiren yiyecekler brezilya cevizi

Virüslere Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler!

Virüslerden korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek çok önemli. Çünkü virüs güçlü olmayan bağışıklık sistemine kolayca girip yerleşiyor. Bu yüzden en çok yaşlılar ve çocuklar etkileniyor.

Dünya Sağlık Örgütü bağışıklık sisteminin güçlendirilmesiyle koronavirüsten korunabileceğini vurguluyor. Peki özellikle virüs salgını olan bir dönemde bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yemek gerekir?

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

Bağışıklık sistemi için en önemli şeylerin başında C vitamini geliyor. C vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Vücudu bakterilerden ve virüslerden korumak için beyaz kan hücrelerinin daha iyi çalışmasını sağlar. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler listesinin başında limon gibi C vitamini açısından yüksek bir yiyecek koymalıyız. Ayrıca maydanoz, biber ve kivi de C vitamini açısından zengin meyvelerdir.

virüslere karşı ne yenir

Virüsler ve özellikle korona virüsü solunum yollarını hedef alan bir virüstür. Ağız ve burundan girerek ciğerlere yerleşir. Bu yolda solunum yollarını güçlendiren yiyecekler önemli yer alır. A vitamini açısından zengin yiyecekler solunum yollarını güçlendirir. Bunlar arasında karaciğer, ıspanak, kabak, kayısı ve tatlı patates yer alır.

tatlı patates korona virüse karşı

Virüs ve bakterilerden korunmak için ne yemek gerekir sorusunun bir diğer cevabı da selenyum kaynaklı yiyeceklerdir. Bunlar arasında brezilya cevizi ve mantar ilk sıradadır.

brezilya cevizi

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında çinko içeren yiyecekler de çok önemli bir yere sahip. Peki hangi yiyeceklerde çinko var? Yumurta, tavuk, balık, hindi, yoğurt, fındık ve kabak çekirdeği.

yumurta çinko var

Virüslerden ve bakterilerden korunmak için günlük olarak tüketilmesi gereken en önemli yiyeceklerden biri de sarımsak. Sarımsağı çiğ olarak yemek gerekiyor. Kokusundan rahatsız olursanız ve fermente gıdalara karşı bir sağlık sorununuz yoksa siyah sarımsak da tüketebilirsiniz.

siyah sarımsak

Yine günlük olarak kolaylıkla tüketilebilecek olan gıdalar arasında müthiş bir antioksidan ve antiparazit olan zencefil de bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler ve virüslerden koruyan yiyecekler listesinde önemli bir yere sahip. Dilerseniz limon ve zencefili kaynamış suya koyarak çay şeklinde de her gün tüketebilirsiniz. İçine bir iki adet karanfil eklerseniz de antiparazit özelliğini artırmış olursunuz.

Ayrıca günde 1 bardak zeytin yaprağı çayı içmek de bu konuda tüm dünyada tercih edilen bir yöntemdir.