ödem sökücü yiyecekler

Ödem Attıran 10 Yiyecek

Ödem attıran yiyecekler hangileri? Hangi yiyeceklerin ödem sökücü etkisi var? Ödem söktürücü yiyecekler neler? Ne yersem bu şişlik bu ödem gider diye merak ediyorsanız bu yazı tam size göre!

Zaman zaman hava koşullarından veya yanlış beslenmeden dolayı vücudumuz şişer. Bazı kişilerin vücudu ise hep şiş ve ödemlidir. “Ne yersen osundur” sözü çok doğru. Yediklerimize dikkat ederek sorununu çözen yiyecekler tüketerek bu şişliklerden kurtulabiliriz.

Ödem Söktürücü Yiyecekler

Ödem attıran yiyecekler : Sağlıklı Yağlar

avokado yağı

İlk sırada yağlar yer alıyor. Günlük olarak kullandığımız yağlar çok önemli. Omega-9 yağ asitleri açısından zengin olan zeytinyağı ile pişirmelisiniz yemeklerinizi. Üzüm çekirdeği yağı, avokado yağı, fındık yağı, tereyağı ve zeytinyağı dışında yağ kullanmayın. Salatalarınız için de soğuk sıkım sızma zeytinyağı tercih edin.

Ödem attıran yiyecekler : Balık

ödem attıran yiyecekler balık

Kırmızı ette yüksek oranda tuz var, ki bu da ödem yapan en büyük etken zaten. Bu yüzden olabildiğince balık tüketmeye çalışın. Somon balığı, tuna balığı, levrek gibi Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan balıkları tercih edebilirsiniz. Kırmızı etsiz yaşayamam diyenlerdenseniz doğal ortamda beslenen, serbest gezen inek ve koyun eti tüketebilirsiniz.

Ödem Attıran Çerezler

detoks kaju

Ceviz, badem, kaju, fındık ve ayçekirdeği de omega-3 yağ asitleri içerir. Atıştırmalık olarak bu çerezleri tüketebilirsiniz.

Ödem Sökücü Meyveler

ahududu ödem söktürücü

Elma, kiraz, ananas, yaban mersini, böğürtlen ve ahududu ödem söktürücü meyveler arasında ilk sıradadır. Bu meyvelerin içeriğindeki antioksidanlar, vücudumuzdaki iyi hücrelere zarar verebilecek olan serbest radikallerle savaşırlar. Ve böylelikle bağışıklık sistemimizi güçlendirirler.

Muhteşem ödem söktürücü : Sarımsak

ödem söktürücüler

Ağız kokusu yaptığı için tercih edilmeyen sarımsak aslında her derde deva. Hem ödem attırıcı yiyeceklerden biri hem de tam bir doğal antibiyotik. Yemeklerinize ve salatalarınıza sarımsak eklemekten çekinmeyin.

Ödem Giderici Baharatlar

güveyotu ödem söktürücüler

Ödem giderici baharatlar arasında reyhan, kekik, güveyotu (keklikotu), zerdeçal ve acı kırmızı biber ilk sırada geliyor. Salatalarınıza ve yemeklerinize bu baharatları da eklerseniz ödem sorununa doğal çözüm bulmuş olursunuz.

Ödem söktürücü yiyeceklerden biri : Çikolata

çikolata ödem söktürücü

Ödem oluşmaması için tuzlu yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor fakat tatlı olarak %70 kakao içeren çikolata yiyebilirsiniz. Çünkü çikolata da bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Olabildiğince yağsız çikolata tercih edilmeli.

Ödem Attıran Çaylar

ödem attıran çaylar

Ödem attıran çayların başında yeşil çay geliyor. Hem soğuk yeşilçay, hem de sıcak yeşilçay olarak içebilirsiniz. İçine ufak bir parça kabuklu limon ekleyebilirsiniz. Günde en fazla 3 bardak tüketerek ödemlerden kurtulabilirsiniz.

Ödem Gideren Baklagiller

ödem giderici baklagiller

1 kase kuru fasulyede 15 gram protein bulunuyor. Lif açısından zengin olan bu yiyecekte ayrıca bol miktarda potasyum, demir, magnezyum ve çinko da bulunuyor. Ödem atmak için rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Müthiş meyve : Avokado

avokado

Avokado neden meyvelerin kraliçesi? Avokado neden çok faydalı? Çünkü onu diğer meyvelerden ayıran çok önemli bir kaç özelliği var. İçeriğindeki mono doymamış yağlar ve E vitamini sayesinde hem kemikleri kuvvetlendiriyor, hem cildi güzelleştiriyor, hem bağışıklık sistemini güçlendiriyor hem de vücuttaki ödem tutulumunu azaltıyor.

Vücutta ödem olmaması için işlenmemiş deniz tuzu tercih ediniz ve günde ortalama iki litre su içiniz. Alkali sular ve detoks suları da ödem söktürücü etkiye sahiptir. Sitemizden detoks içeceği tariflerine bulabilirsiniz.