kelt deniz tuzu nedir fayadaları

Deniz Suyu Deniz Tuzu Ve Kelt Tuzu

Deniz suyu ve tuzu, rafine edilmemiş tuzun faydaları zararları nedir? Kelt tuzu nedir? Organik iyot magnezyumun faydası nedir?

Deniz suyunun pH’si sağlıklı kanınki ile aynıdır ve insan vücudunun gereksinimi olan tüm mineralleri ve iz elementlerini doğru oranlarda içinde barındırır.

Bu yüzden deniz tuzu, özellikle modern diyetlerde eksik olan nadir iz elementleri açısından, insan vücudu için mükemmel bir mineral kaynağıdır. Ayrıca kanda ve dokularda asidozu engelleyen alkalik elementler için de zengin bir kaynaktır.

Deniz suyunu her gün bir bardak saf suda seyreltip içebilirsiniz. Eğer denize yakın bir yerde bir detoks programına katılıyorsanız, detoks sırasında dokularınızdan atılan asidik atıkları nötrleştirmek ve programı desteklemek üzere gerekli mineralleri vücudunuza takviye etmek için, deniz suyu içmeniz çok iyi bir yöntem olabilir.

Kelt tuzu nedir? Normal tuzdan farkı nedir?

Denizden gerekli iz elementleri ve alkalik mineraller için kaynak olarak yararlanmanın diğer bir yolu ise, tüm yemeklerinizde rafine edilmemiş deniz tuzu kullanmaktır. Bunun için en iyi seçenek kelt deniz tuzu olacaktır.

Kelt kelimesi burada, Kuzey Fransa’nın Britanya kıyılarında bugün hala uygulanmakta olan, eski bir Kuzey Avrupa deniz tuzu toplama yöntemi anlamındadır.

kelt tuzu

Bu yöntem tüm gerekli elementlerin ve önemli iz elementlerinin de sulu tortuda kalmasını sağlar. Salamura su veya ana içki olarak bilinen bu sulu tortu, tuz güneş ve rüzgarla kuruyup toplandıktan sonra tuzda kalan koyu kalıntı sudur. Bu sulu tortunun çoğu toplanan deniz tuzunda kalır ve gerçek Kelt deniz tuzuna, onu sıradan rafine tuzdan ayıran, karakteristik açık gri rengini ve hafif nemini verir.

Kelt kelimesi günümüzde süpermarketlerde bulunan sözde deniz tuzundan farklı olarak, rafine edilmemiş ve doğal olarak toplanmış deniz tuzunu belirtir. Ticari olarak rafine edilmiş deniz tuzu ısıtılır, ağartılır, genelde kar beyazı olması ve topaklaşmaması için katkı maddeleriyle işlenir, ama bu işlem içindeki birçok gerekli besleyici elementi, özellikle de sulu tortudaki hayati iz elementlerin kaybetmesine sebep olur.

Kelt deniz tuzu

kelt tuzu nedir

Kelt deniz tuzu, içinde her biri insan sağlığı için gerekli olan 84 mineral ve iz elementi barındırır. Açık gri renk ve nemli kristaller, tuzdaki sulu tortunun varlığını belirten izlerdir. Vücuda tüm gerekli mineralleri sağlamanın yanı sıra, detoks ve gençleşmek için çeşitli faydalar sunar.

İçinde, endüstriyel olarak işlenmiş sofra tuzuna katılan rafine iyottan farklı olarak, vücudu ortamdaki radyasyonun ve atmosferdeki radyoaktif serpintinin zararlı etkilerinden koruyan organik iyot barındırır.

Günümüzde doktorlar, yüksek tansiyon riskini önlemek için insanlara tuz kullanımını azaltmalarını şiddetle tavsiye eder fakat bu tavsiye sadece, içinde anormal düzeyde yüksek sodyum barındıran ve aşırı sodyumu dengelemek üzere hiç sinerjik koruma faktörü bulunmayan, endüstriyel olarak işlenmiş sofra tuzu için geçerlidir. Çünkü sofra tuzundaki sodyum sertleştirilmiştir.

Kelt deniz tuzunda hangi vitamin ve mineraller var?

Kelt deniz tuzunda klorür, sodyum, sülfat, magnezyum, potasyum, bikarbonat, bromür, borat, strontiyum ve florür bulunur.

Kelt deniz tuzunda bulunan tüm vitamin ve mineraller temiz kaynaklı ve insan sağlığı için enzem vitamin ve minerallerdir. Bu yüzden denizleri ne kadar temiz tutarsak, insan ömrü o kadar uzayacak ve hastalıklar azalacaktır.

Magnezyumun faydası nedir?

magnezyum faydası nedir

Magnezyum insan sağlığı için en gerekli makro- minerallerden biridir fakat günümüzde Amerika ve Batı Avrupa’daki en zengin, gelişmiş ülkelerdeki insanlar bile, kritik bir magnezyum eksikliği çekmektedir.

Magnezyum eksikliği kalp problemlerindeki ana faktördür ve Amerika’daki araştırmalar, ölümcül kalp krizi vakalarının yarısından fazlasının, zamanında yeterli magnezyum takviyesi ile engellenebileceğini göstermiştir.

Magnezyum eksikliği aynı zamanda depresyona, uykusuzluğa, sinir bozukluklarına ve merkezi sinir sistemiyle ilgili diğer problemlere yol açar. Magnezyum detoks sürecinin vazgeçilmezlerinden çünkü magnezyum detoks işlemi sırasında ihtiyaç duyulan çok sayıda alkalik enzimin üretimi için gereklidir.