doğru ve sağlıklı diyet nasıl yapılır

Doğru Ve Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır

En doğru ve en sağlıklı diyet nasıl yapılır? Zaman içinde alınan kilolar, genellikle zamanla da can sıkıcı bir durum alır. Doğru ve kararlı uygulanan bir diyet yöntemiyle bu kiloları vermek mümkündür. Kilo verme aşamasında bir uzmandan yardım almak en mantıklısıdır.

Bu süreçte öncelikle aceleci olmamak ve strese girmemek gerekir. Çünkü strese girmek diyetin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilir. Diyetinize başlarken kendinize gerçekçi hedefler koymalısınız.

Burada akıldan çıkarılmaması gereken nokta, diyetin ilerleyen günlerinde kilo verme hızınızda bir yavaşlama olacağıdır. Vücuda az besin alındığında metabolizma yeni duruma uyum sağlamak için az enerji harcamaya başlar ve kilo verme hızınız azalır.

En doğru ve sağlıklı diyet listesi

doğru diyet nasıl yapılır

Tekdüze bir sağlıklı diyet listesi bıkkınlık oluşturabilir. Bunu önlemek için kendinizi ödüllendirmek adına haftada bir kez veya ayda bir kez istediğiniz besinlerden yiyebilirsiniz.

Bu besinlerin olabildiğince az gluten, şeker, süt ve süt ürünleri içerdiğine emin olmalısınız. Standart diyet listesi bunları içermelidir.

Diyet yaparken insülin seviyesi nasıl kontrol edilir?

Diyetin başlarında sık acıkmazken gün geçtikçe diyet öğünleri yeterli gelmemeye başlar ve siz de sık acıkmaya başlarsınız. Bunun sebebi vücutta artan insülin seviyesidir. Çözümü ise şeker ve gluten içeren yiyecekleri günlük yeme listesinden olabildiğince çıkartmaktır.

İnsülin seviyesini kontrol etmek için mutlaka bol su tüketilmelidir. Tatlı ve unlu gıdalardan olabildiğince uzak durulmalı, bunun yerine sağlıklı yağlar diyet yaparken daha sıklıkla kullanılmalıdır.

Bu süreçte, çevrenizdeki insanlar sizin kilonuzla ilgili çeşitli yorumlar yapabilirler. Bu yorumların sizi rahatsız edip motivasyonunuzu etkilemesine izin vermemelisiniz.

Doğru diyet nasıl yapılır?

sağlıklı diyet listesi

Diyete devamlılık çok önemlidir. Ancak hastalık, yorgunluk gibi dönemlerde aksayabilir. Mutlaka bu dönemler atlatıldıktan sonra devam edilmelidir. Diyeti tamamlayıp istediğiniz kiloya ulaştığınızda bir süre daha yediğiniz yemeklere dikkat etmeye devam etmelisiniz.

Diyeti hiçbir zaman bir anda bırakmamalısınız. Hangisini yapıyor olursanız olun, ki özellikle katı diyetler için daha da geçerlidir, bu süreçten sonra yavaş bir geçiş yapmanız gerekir. Bu hem metabolizmanız hem de sinir sistemi ve sindirim sisteminiz için sağlıklı olandır.