lime nedir faydaları nelerdir

Lime Faydaları Nedir?

Lime C vitamini açısından müthiş bir kaynak. Pers lime, yabani lime, misket limon, yeşil limon, çöl lime, key lime şeklinde çeşitleri bulunur. En sık kullanılanı daha minik, asidik ve aromalı olan key limedir.

Lime faydaları açısından çok zengindir. Özellikle kilo verdiren yiyecekler sıralamasında önemli bir yerdedir. Çünkü pek çok yiyecekle, içecekle ve smoothie tarifinde kullanılabilir.

Lime aslında çok uzun yıllardır kozmetik ve sağlık sektöründe kullanılmaktadır. Aromaterapilerde sıkça lime yağı tercih edilmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve kabızlığı gidermek için sıkça kullanılan bir meyvedir lime yani diğer adıyla misket limon, yeşil limon. Hep birlikte faydaları nelermiş bakalım.

Limede hangi vitaminler ve mineraller var?

Limedeki en önemli ve baskın vitamin, vitamin C’dir. Günlük C vitamininin %20’sini karşılayabilir. Ayrıca yeşil limon, misket limon yani limedeki vitaminler ve mineraller arasında demir, kalsiyum, B6 vitamini, K vitamini, magnezyum, E vitamini, tiyamin ve potasyum vardır.

Eğer potasyum eksikliğine ne iyi gelir diye düşünüyorsanız muzlu lime smoothie tarifine bakabilirsiniz.

Lime, yeşil limon faydaları nelerdir?

lime nedir faydaları vitaminler mineraller neler

Deri üzerindeki ölü hücreleri temizler. İçeriğindeki asit hem gözenekleri sıkılaştırır hem de lime suyu içtiğinizde bağırsak tıkanmasını çözer. Bu şekilde kabızlık gidericidir.

Limenin faydalarından biri vücudu mikroplara, virüs ve bakterilere karşı korumasıdır. Özellikle helicobacter pylori ve salmonellaya karşı iyi bir koruyucudur.

İçinde bulunan sitrik asit sayesinde limenin faydalarından bir diğeri de zayıflatıcı özelliği olmasıdır. Sabah aç karnına limonlu su içmek isteyenler limon yerine lime de kullanabilir.

Lime düşük glisemik indekse sahip meyveler arasında yer alır. Bu açıdan da limenin faydaları arasında kan şekerini dengelemek de vardır. Böylece lime, glükoz seviyesindeki artışı engeller.

Kanser riskini düşürmek için, böbrek taşı oluşumunu engellemek için, demir emilimini yükseltmek için, bağışıklık sistemini güçlendirmek için, kalp sağlığını korumak için ve bu iltihap giderici muhteşem meyveyi her gün tüketiniz.