lime nedir faydaları nelerdir

Lime Faydaları Nedir?

C vitamini açısından müthiş bir kaynak. Pers, key, çöl, yabani lime, misket limon, yeşil limon şeklinde de çeşitleri ve isimleri bulunur. En sık kullanılanı daha minik, asidik ve aromalı olan key limedir.

Lime faydaları açısından çok zengindir. Özellikle kilo verdiren yiyecekler sıralamasında önemli bir yerdedir. Çünkü pek çok yiyecekle, içecekle ve smoothie tarifinde kullanılabilir.

Aslında çok uzun yıllardır kozmetik ve sağlık sektöründe kullanılmaktadır. Aromaterapilerde sıkça lime yağı tercih edilmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve kabızlığı gidermek için sıkça kullanılan bir meyvedir. Hep birlikte yararları nelermiş bakalım.

Limede hangi vitaminler ve mineraller var?

Limedeki en önemli ve baskın vitamin, vitamin C’dir. Günlük C vitamininin %20’sini karşılayabilir. Ayrıca bu yeşil misket limondaki vitaminler ve mineraller arasında demir, kalsiyum, B6 vitamini, K vitamini, magnezyum, E vitamini, tiyamin ve potasyum vardır.

Eğer potasyum eksikliğine ne iyi gelir diye düşünüyorsanız muzlu lime smoothie tarifine bakabilirsiniz.

Lime, misket yeşil limon faydaları nelerdir?

lime nedir faydaları vitaminler mineraller neler

Deri üzerindeki ölü hücreleri temizler. İçeriğindeki asit hem gözenekleri sıkılaştırır hem de lime suyu içtiğinizde bağırsak tıkanmasını çözer. Bu şekilde kabızlık gidericidir.

Vücudu mikroplara, virüs ve bakterilere karşı korur. Özellikle helicobacter pylori ve salmonellaya karşı iyi bir koruyucudur.

İçinde bulunan sitrik asit sayesinde lime faydalarından bir diğeri de zayıflatıcı özelliği olmasıdır. Sabah aç karnına limonlu su içmek isteyenler kullanabilir.

Düşük glisemik indekse sahip meyveler arasında yer alır. Bu açıdan da limenin faydaları arasında kan şekerini dengelemek de vardır. Böylece, glükoz seviyesindeki artışı engeller.

Lime ve limon farkı nedir faydaları

Lime ve limon farkı nedir? Kabuk rengi yeşil ve sarı olarak farklıdır. Biri daha fazla sulu, diğeri daha kurudur. Biri daha ekşi, diğeri daha mayhoştur.

Kanser riskini düşürmek için, böbrek taşı oluşumunu engellemek için, demir emilimini yükseltmek için, bağışıklık sistemini güçlendirmek için, kalp sağlığını korumak için ve bu iltihap giderici muhteşem meyveyi her gün tüketiniz.