Oolong çayı nedir neye iyi gelir faydaları ne işe yarar

Oolong Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Oolong çayı nedir? Yağ yakan çaylar arasında yer alan oolong çayı tam olarak ne işe yarar? Yüksek miktarda amino asit içerir. Faydaları neler? Neye iyi gelir?

İçinde L-theanine isimli amino asit var. Bu da özellikle kaliteli bir uyku ve beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesi için çok etkili. Ama oolong çayının faydaları bu kadarla bitmiyor.

Daha önce bahsetmiş olduğum sebze suyu gibi stres ve anksiyeteye iyi gelen içecekler arasında yer alıyor.

Oolong çayı nedir ne işe yarar?

Şimdi oolong çayı nedir ne işe yarar bakalım, faydaları neler liste halinde neye iyi gelir görelim.

 • Kalp hastalıkları riskini azaltır
 • Kolesterolü düşürür
 • Kan şekerini dengeler
 • Yağ yakımını hızlandırır
 • Kilo vermeye yardımcı olur
 • Kanser riskini azaltır
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Uyku kalitesini yükseltir
 • Odaklanmaya yardımcı olur
 • Kemik hacmini artırır
 • Diş çürümesini engeller

Bunların yanı sıra oolong çayı cilde faydaları ile de dikkat çeker. Serbest radikallerle savaştığı için alerjik reaksiyonları da baskılayabilir. Bu da pu erh çayı gibi akne, kırışıklık, kızarıklık gibi sorunların giderilmesinde yardımcı olur.

Kilo verdiren çaylar

Egzamaya iyi gelen bitkiler arasında yer alır. Günde 3 bardak oolong çayı içerseniz altı ay içinde cildinizdeki değişikliği ve iyileşmeyi fark edebilirsiniz. Antioksidan özelliği cildi güzelleştirir ve yeniler.

Oolong çayı neye iyi gelir?

Oolong çayı siyah ve yeşil çay arasında bir tada sahiptir. İçinde A vitamini, B vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini vardır. Neye iyi gelir dediğimizde, bu geleneksel Çin çayı 13. yy.’dan beri en çok bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için tüketilmiştir.

Oolong çayı kalori açısından da makuldür. 1 bardak 90 kalori içerir. Ayrıca sodyum, kalsiyum, magnezyum, bakır, karoten, selenyum ve potasyum da içerir. Kafein de içerdiğini unutmamak gerekir.

Sindirim sistemindeki inflamasyonu azaltarak reflü ve ülser tedavisinde de etki gösterir. Antiseptik olduğu için kötü bakteriler üzerinde etkilidir. Bu da onu kilo verdiren bitki çayları ve karın göbek yağlarını eriten çaylar listesinde üst sıralara yükseltir.

Nasıl demlenir?

Gelelim oolong çayı nasıl demlenir, ne kadar süre içilmeli gibi soruların cevaplarına. Günde en fazla 2-3 adet içilmeli. Sabah ve öğleden sonra tüketmenizde fayda var.

Oolong çayı nasıl demlenir

Oolong çayı hazır olarak sıcak suyun içine atılarak da demlenebilir, yaprakları da demlenebilir. 1 litre kaynayan suyun içine 1-2 yemek kaşığı oolong yaprağı ekleyebilirsiniz. 2-5 dakika arası demleyin.

Çoğunlukla sıcak içiliyor. Ancak soğuk içenler de var. Bunun için demlediğiniz çayı ılıdıktan sonra dolaba koyun. Soğuyunca çıkartıp içine limon dilimleri ekleyin. İsterseniz bir miktar bal da ekleyebilirsiniz.