Pu erh çayı nedir neye iyi gelir faydaları zaraları yan etkileri

Pu Erh Çayı Nedir? Neye İyi Gelir? Nasıl Demlenir? Faydaları

Pu erh nasıl okunur? Pu eer şeklinde. Nedir? Neye iyi gelir? Neden bu kadar popüler oldu? Nasıl demlenir? Faydaları neler bu yazıda birlikte bakalım.

Kendisi Camellia sinensis bitkisinden elde ediliyor ve özellikle çok iyi bir yağ yakıcı özelliğe sahip. Bu yüzden kilo vermek istiyorum, yağ yakan çaylar hangileri acaba diye düşünenler için ilk tercih oluyor.

Tabii ki pu erh çayının faydaları arasında sadece zayıflatan çay olma özelliği yok. Aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan ve anti-inflamatuar. Yani vücuttaki iltihabı azaltıyor ve hem ödem hem de karın göbek bölgesindeki yağlanmada oldukça etkili.

Pu erh çayı nedir?

Çin kültüründe çok uzun yıllardan beri kullanılıyor. İçinde kafein olduğu için özellikle zihni dinç tutmak için tercih ediliyor. Aynı zamanda kilo verdiren çayları arasında yer alıyor.

Pu erh çayı nedir? Camellia theifera veya Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir ve fermente edilir. Bu özelliği onu diğer çaylardan ayıran önemli özelliklerden biridir.

Aynı bitki ile yeşil çay, oolong çayı ve siyah çay da yapılır. Çoğu yerde “siyah çin çayı” olarak isimlendirilen pu erh yaprakları tıpkı yeşil çay yapmak üzere olduğu gibi toplanır ancak daha sonra yüksek nem altında bekletilerek fermente edilir.

yağ yakan çaylar

Bu işlemin dengesi çok önemlidir. Çünkü uzun süre nemli ortamda beklerken küflenme riski doğar. Aynı zamanda bazı bakterilerin de saldırısına uğrayabilir. Bu yüzden güvenilir markalardan ve yerlerden satın alınmalıdır.

Pu erh çayı neye iyi gelir? Faydaları neler?

Şimdi gelelim pu erh çayı neye iyi gelir faydaları ve zararları neler? Ne gibi yan etkileri olabilir kısmına. Liste halinde yararları yazalım.

 • Enerji verir
 • Kalp sağlığını destekler
 • Vücuttaki toksin ve serbest radikalleri azaltır
 • Kanserden korur
 • Kemik sağlığını destekler
 • Stresi azaltır
 • Kilo verdirir
 • Yağ yakımını hızlandırır
 • Nezle ve gripten korur
 • Kolesterolü düşürür
 • Kan şekerin düşürür ve dengeler

Bunların dışında pu erh çayının cilde faydaları da dikkat çekmektedir. Örneğin güneşin cilt üzerindeki hasarını azaltır. Cilt esnekliğini artırır ki bu da yaşlanmayı önleyen önemli etkenlerden biridir.

Antioksidan ve mikrop kırıcı özelliği ile anti-aging etkili ürünler ve bakım onarım amaçlı kozmetik ürünler için oldukça idealdir. 2019 yılında yapılan bir çalışmada akne tedavisinde etkili çaylar arasında ilk sıralarda çıkmıştır.

Gelelim yan etkileri veya zararları diyebileceğimiz maddelere. Hamilelerde düşük riski oluşturabileceği için önerilmiyor. Emziren annelerin doktorlarına danışarak kullanmaları gerekiyor.

çin kültüründeki içecekler

Baş ağrısı, kusma, uyku sorunları, sersemlik, kulak çınlaması, kafa karışıklığı ve ibs gibi yan etkiler gözlemlenmiş. Ancak bu tür çayları her zaman dediğim gibi çok düşük miktarda tüketip denemekte fayda var.

Puerh çayı, yağ yakan içecekler arasında yer aldığı için çoğunlukla bu amaçla tüketiliyor. Ancak Çin kültüründe, pu erh çayı neye iyi gelir dediğimize sıralanan tüm maddeler için ayrı ayrı ve bilinçli olarak, bazen farklı karışım ve şekillerde de tüketilen bir içecek olmuştur.

Pu erh çayı nasıl demlenir?

Gençleştiren, güzelleştiren, hastalıklardan koruyan ve vücuttaki toksinleri azaltan harika pu erh çayı nasıl demlenir?

Kullanacağınız su miktarını hazırladıktan sonra kaynatmaya başlayın. Su kaynadıktan sonra içine çayı atın. Pu erh çayı ortalama 2 ile 4 dakika arasında demlenir ve içmeye hazır hale gelir.

C vitamini ve antioksidanlar açısından çok zengindir. Her gün bir bardak içebilirsiniz. Herkesin bünyesi farklıdır, günde 2 veya 3 bardak içenler de var. Ancak fazla içerseniz yukarıda yazdığım yan etkiler ve bunlara ek olarak ishal gibi semptomlar yaşayabilirsiniz.

pu erh çayı nasıl demlenir

Eğer yaprak olarak kullanıyorsanız, aynı yaprakları iki üç kez daha demleyebilirsiniz. Ancak her seferinde tat ve etki biraz daha azalacaktır.