Detoks çayı ne işe yarar zayıflatır mı faydaları neler

Detoks Çayı Ne İşe Yarar? Zayıflatır Mı? Faydaları Neler?

Detoks çayı kullananlar ve zayıflayanlar çok. Peki, detoks çayı tam olarak ne işe yarar? Zayıflatır mı? Bu yazımızda bu hem lezzetli hem de sağlıklı sıcak içeceklerin faydalarına bakacağız.

Öncelikle detoks nedir, drenajların temizliği nedir, toksin neden oluşur gibi soruların cevaplarını bilmemiz önemlidir. Çünkü detoks diyetiyle birlikte amaç vücudumuzu arındırmak, daha sağlıklı hale getirmektir.

Bu arınmaya elbette vücudumuzdaki tüm sorunlar dahildir. Bu yüzden saç detoksu, cilt detoksu, göbek ve basen eritme, karın düzleştirme, ödemden kurtulmak gibi pek çok örnek dahildir. Tüm bunlar detoks kürleri veya çayları ile yapılabilir.

Detoks çayı ne işe yarar? Faydaları Neler?

Detoks çayının faydaları oldukça fazladır. Ne işe yarar dediğimizde şöyle bir liste ile özetleyebiliriz.

  • Vücudu ve zihni arındırır
  • Toksinleri temizler
  • Metabolizmayı canlandırır
  • Ödemi hafifletir
  • Kilo vermeye yardımcı olur

Evde kolay bir şekilde detoks çayları hazırlayabilirsiniz. Kendinizi yorgun hissettiğinizde enerji veren, halsizliğe, uykusuzluğa iyi gelen çaylar hazırlamak oldukça kolay.

Detoks çayları ne işe yarar

Bitki çaylarını içerken dikkat edilmeli. Guarana, senna ve hatta bazı kişiler için yeşilçay da dahil olmak üzere mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, anksiyete, kulak çınlaması, gaz, ishal gibi yan etkiler yapabilir.

Detoks çayı zayıflatır mı?

Detoks çayı kateşin, flavanoid, hidroklorik asit, vitaminler ve mineraller gibi antioksidan içeriklere sahiptir. Böylelikle detoks suyu veya çayı içmeye başladığınızda enerji seviyeniz artar, iştah ve sindirim sistemi dengelenir, vücuttaki ödem azalır ve böylece bu içecekler zayıflatır.

Göbek Eritmek İçin Yoğurt Limon Pul Biber Kürü

Yeşil çay, matcha detoks çayı gibi içecekler zencefille birlikte tüketildiğinde sistemi temizler, ağır metaller ve kimyasalların vücuttan atılmasına yardımcı olarak inflamasyonu azaltır.

Bu vesileyle detoks çayı hem zayıflatır hem de kendinizi çok daha canlanmış, hafiflemiş, sakinleşmiş ve huzurlu hissedersiniz. Özellikle yeşil çayda bulunan theanine ve kateşinler sinir sistemi için oldukça faydalıdır.

Zayıflamak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler

Gün içinde zayıflatan detoks çayı tarifi ile veya akşam saatlerinde içeceğiniz melisa çayı veya adaçayı ile sisteminize yardımcı olmak çok iyi bir seçenektir fakat eğer amacınız kilo vermekse o zaman buna özel bir yol kullanmalısınız.

Zayıflamak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler

Zayıflamak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler arasında beslenme şeklinden yaşam şekline kadar pek çok detay yer alıyor. Gluten, şeker, süt ve süt ürünlerinden uzak, stres yönetimi yapılarak, egzersiz ve ortalama 2 litre su tüketimi ile hayatınızı şekillendirmeniz gerekir.

Kürler, çaylar yaşam biçiminizi bu şekilde düzenlemediğiniz sürece o anlık ve kısmen işe yarayacak, uzun vadede istediğiniz verimi alabilmenize olanak sağlamayacaktır.