detoks diyet listesinde öğünler

Detoks Diyet Listesi

Detoks diyet listesinde neler var? Detoks öğünlerinde neler yenir? Örnek bir detoks diyet listesi nasıldır? Detoks diyeti zaman isteyen bir diyettir. Vücudumuzdaki toksinler bir günde oluşmadığı gibi onları atmak da bir günle gerçekleşmez. Bu yüzden sabırlı olmak ve kontrollü şekilde detox diyeti uygulamak gerekir.

Vücudumuzda toksinler olduğunu nasıl anlarız?

Detoks diyetini bir uzmana danışmadan kendi kendinize yapmak istiyorsanız, ki bunu tavsiye etmiyoruz, en fazla 3 gün veya 5 gün yapmanız gerekir daha fazlası zararlı olabilir.

Detoks diyet listesi örnek öğünler

Kahvaltı : Bir adet elma, muz, üzüm gibi taze meyve. 15-20 dakika sonra iki bardak taze sıkılmış üzüm suyu, 3-5 adet badem, ceviz ve çiğ fındık.

Ara Öğün : 1-2 bardak taze sıkılmış sebze suyu. 5-6 adet çiğ badem, 5-6 adet çiğ fındık ve ceviz.

detoks diyet listesi öğünler

Öğlen : Bir tabak blanching yöntemiyle ağartma yapılmış sebze. Saplı ya da köklü sebzeler tercih edilebilir (patates, brokoli, havuç, karnabahar, pancar, kuşkonmaz gibi).

Akşam : Öğlen menüsünün aynısı. Sebzeleri bu sefer fırında pişirebilirsiniz. Karnabahar, kabak, havuç gibi.

Detoks yapmak zararlı mı?

Detoks diyet listesinde nelere dikkat etmek gerekir?

Öğünlerinizde istediğiniz kadar (günde toplam 1çay kaşığı) himalaya tuzu ve kaya tuzu kullanabilirsiniz. Ve zerdeçal, karabiber gibi baharatları dilediğiniz kadar ekleyebilirsiniz. Öğünleriniz ek olarak smoothie ve özel detoks karışımları hazırlayabilirsiniz.

Detoks diyeti yaparken listede neler olabilir neler olmaz?

detoks diyet listesi yemekler

Detoks diyet listenize ekleyebileceğiniz ve listede olmaması gereken bazı yiyecek ve içecekler de var. Bu listeye detoks diyetinde neler yenmez içilmez yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Detoks diyeti yaparken kendinizi daha enerjik veya daha yorgunmuş gibi hissedebilirsiniz. İlk başta bu etki normaldir. Detoks diyetine başlamadan önce ve diyeti bitirdikten sonra hamurişi, şekerli gıdalar ve işlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durmak daha çok fayda sağlayacaktır.