Bağırsak detoksu nedir nasıl yapılır

Bağırsak Detoksu Nedir Nasıl Yapılır? Faydaları Ve Zararları

Bağırsak detoksu son zamanlarda sıkça gündeme geliyor. Nedir? Bağırsak detoksu tarifi nasıl yapılır bakalım ancak faydaları bir yana zararları konusunda da bilinçlenelim.

Öncelikle yeni bir uygulama değil. 1900’lerde ilk olarak Almanya’da yapılıyordu ancak daha sonra zararları fark edilerek bu işlem yasaklandı. Türkçesi aslında lavman. Ama “bağırsak detoksu” denilince daha havalı oluyor.

Her ne kadar popüler olsa da aslında hem kısa vadede riskleri çok hem de uzun vadede bağışıklık sistemine hasar veriyor, hem de büyük ölçüde.

Bağırsak detoksu nedir? Nasıl yapılır?

Bağırsak detoksu nedir? İçeriye özel bir sıvı karışım nakledilmesiyle oluyor. Bunu özel kliniklerde yapıyorlar ama eczaneden kit alarak evde de yapılıyor.

Bağırsak detoksu nasıl yapılır? Bu karışım o bölgede ne var ne yoksa temizleyip, dışarı atıyor. Çok uzun süre kabızlık çeken kişilere acil çözüm olarak nadiren hastanelerde uygulanırdı, şimdi artık hemen hemen her yerde yapılıyor.

Kişi kısa bir süre ishal oluyor ve içindeki tüm kötülükleri attığını, arındığını düşünüyor ancak durum bundan ibaret değil.

Bağırsak detoksu tarifi

Bağırsak florası sağlığı çok önemli. Orada iyi ve kötü pek çok bakteri bir arada yaşıyor. İyilere olduğu gibi, sağlığımız için kötülere de ihtiyacımız var. Ki sağlıklı bir denge oluşsun.

Bu dengeyi özellikle bilerek, gidip bozmak virüslere, hastalıklara sebep oluyor hatta bu işlem sırasında bağırsağı patlayan bile var.

Mide bağırsak detoksu nasıl yapılır?

Bağırsak detoksunun faydaları zararları

Bağırsak detoksunun faydaları arasında kişinin kendini arınmış, temizlenmiş, içindeki tüm kötülüklerden kurtulmuş gibi hissetmesi ancak zararları çok daha fazla.

Bu noktada detoksun veya detoks diyetinin ne olduğunu çok iyi anlamak gerekiyor. Günlük olarak beslenme listemize ekleyeceğimiz ve sitemizde onlarca tarifi bulunan smoothie, kürler, içecekler, yiyecekler bunun için en uygun çözüm.

Sadece yemekle içmekle değil, “arınma” süreci aynı zamanda yaşam biçimi ve düşünce şeklinde de temizlenme ile olmalıdır. Özellikle dopamin detoksu bu noktada çok önemli bir yerdedir.

Bağırsak detoksunun zararları uzun yıllar içinde fark edilmiş ve pek çok ülkede yasaklanmıştır. Organlara hasar vermesi, florayı bozması, bağışıklık sistemini hızlı bir şekilde çökertmesi ve kansere sebep olması en dikkat çekenler.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları bu süreçte mutlaka tüketilmelidir. Ayrıca rezene çayının faydaları arasında bağırsak ve mide parazitlerini, solucanlarını temizlemek de var, kullanılabilir.

Bağırsaktaki parazitler nasıl temizlenir dediğimizde karanfil çayı da listenin başında gelir.

Kekik yağı nasıl kullanılır?

Bağırsak detoksu tarifi

Gelin bu işi şöyle yapalım. Size bir bağırsak detoksu tarifi vereyim, bunu üç gün boyunca uygulayın. Değişimi kendiniz görün.

  1. gün : Kahvaltı (yumurta, ceviz, roka, maydanoz), ara öğün (yaban mersini smoothie), akşam yemeği (ızgara tavuk, balık, kuzu eti, detoks sebze çorbası, salata).
  2. gün : Kahvaltı (sebze çorbası içine ghee yağı ve hindistan cevizi yağı), ara öğün (1 avuç çiğ badem veya fındık, ananaslı smoothie veya çilekli smoothie), akşam yemeği (zeytinyağlı sebze yemeği yanında buğulanmış brokoli).
  3. gün : Kahvaltı (yumurta, portakallı salatalık smoothie), ara öğün (kirazlı chia tohumlu puding), akşam yemeği (ızgara tavuk veya kuzu eti yanında zeytinyağlı sebze yemeği).

Bu, işin sadece yeme, içme kısmı. Bu üç gün boyunca her gün meditasyon ve en az yarım saat yürüyüş yapmak, televizyon izlememek, kimseyle tartışmamak ve zihninizdeki olumsuz düşüncelerden, hislerden uzak durmak da şart.

Yine aynı şekilde bu 3 gün banyo yapmak da pakete dahil. Eğer canınız tatlı çekerse bir iki kaşık şekersiz badem ezmesi veya şekersiz fındık ezmesi de yiyebilirsiniz.

Karnınızın doyacağına, sindirim sisteminizin düzeleceğine ve bu üç günün sonunda kendinizi çok daha iyi hissedeceğinize emin olabilirsiniz.

Elbette herhangi bir hastalığınız varsa veya hamileyseniz bu listeyi doktorunuza danışarak uygulamanızda fayda olacaktır.