elmanın faydaları neler

Elmanın Faydaları Neler? Neye İyi Gelir?

Elmanın faydaları nelerdir? Yeşil elmanın kırmızı elmanın faydası aynı mı? Elmanın cilde faydaları da çok. Elma sirkesi ne için kullanılır? Pektin nedir?

Elma sindirime yardımcı olur ve bağırsak yolunu temizler. Bütün olarak veya suyu sıkılarak tüketilebilinir.

Elma çekirdekleri, detoks sürecinde bazen bağırsaklarda oluşan ateş ve doku enfeksiyonlarını, biriken ağır toksinlerin yarattığı tıkanıklıkları açar ve kana bırakılmalarını sağlayarak hafifleten güçlü arındırıcılar olarak görev yapan pektinler bakımından çok zengindir.

Pektin ne demek?

Pektin, bazı bitkilerin hücre çeperinde yer alan, karbonhidrat yapısındaki maddelerin genel adı pektindir.

Hangi elma daha faydalı?

Yeşil elma mı daha faydalı, kırmızı elma mı daha faydalı? Yeşil elmada şeker oranı daha düşüktür, bu yüzden özellikle detoks diyeti döneminde tercih edilir. Fakat hangi elma daha sağlıklı diye bakarsak, sağlıklı olan elma organik olan elmadır diyebiliriz.

Elma sirkesi

yeşil elmanın faydası

Detoks amacıyla çiğ olarak tüketilebilecek bir diğer elma türü de organik elma sirkesidir. Asetik asit içermeleri sebebiyle asit oluşturmaya meyilli diğer sirkelerin aksine, elma sirkesi bünyesinde alkalik yapıcı malik asit barındırır.

Mideyi temizlemek ve sindirim sisteminin pH dengesini sağlamak üzere, günde bir veya iki kere, yemeklerden önce iki yemek kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı bal, bir bardak sıcak suda karıştırılarak içilebilir. Bu karışım, özellikle gastrit problemi olanlar için faydalıdır.

Aynı şekilde organik elma sirkesini her gün en az bir yemek kaşığı tüketirseniz, mide ve bağırsak parazitlerini azaltır, vücuttan toksinlerin atılımını kolaylaştırır.