sumak suyu tarifi

Sumak Suyu Tarifi | Nasıl Hazırlanır? Neye İyi Gelir?

Sumak dünyanın pek çok farklı ülkesinde tatlı-ekşi lezzeti ve muhteşem rengiyle çeşitli ülkelerin mutfaklarında sıklıkla tercih edilen bir baharattır.

Çok güçlü bir antioksidandır bu yüzden de hem pek çok hastalıkla baş etmekte yardımcıdır hem de sağlığı ve bağışıklığı güçlendiren yiyecekler arasındadır. Şimdi birlikte önce sumağın faydalarına bakalım.

Sumağın faydaları neler? Sumak suyunun en büyük faydası nedir?

Sumağın faydalarından en çok bilineni kan şekerini dengelemesi. Yani insülin direnciniz varsa, sürekli acıkıyorsanız sumak tüketmenizi veya sumak suyu içmenizi tavsiye edebiliriz. Sumak ayrıca kolesterolü düşürür ve antioksidan yiyecekler arasında listenin başında gelir. Bu da kalp hastalıkları, diyabet ve kanser oluşumunu önlemesi anlamına gelir.

Sumak ayrıca kemik sağlığı için de önemli bir yere sahiptir. 2015 yılında yapılan bir deneyde, farelerin kemik yapısındaki bazı proteinleri dengelediğini ve böylece kemikleri güçlendirdiği görülmüştür.

sumak faydaları neler

Sumağın faydalarından bir diğeri ise doğal ağrı kesici olmasıdır. Özellikle kas ağrılarına çok iyi gelir.

Sumak nelere koyulur? Nasıl yenir nasıl içilir?

Sumak özellikle kırmızı ete çok yakışır. Ayrıca tavuklara da lezzet katar. Sumak başka nelere koyulur? Sadece etlerde değil, salatalarda da sumak kullanabilirsiniz.

Ve elbette sumak suyu hazırlayabilirsiniz. Şimdi sumak suyu tarifine geçelim.

Sumak suyu tarifi

Sumak suyu yapmak için, bir miktar sumağı suyun içine koyup bekletebilir ve o şekilde de tüketebilirsiniz. Fakat sumak suyuna biraz daha lezzet katmak için içine bir kaç farklı şey daha eklenebilir. Böylece sumak suyu tarifi daha da renklendirilebilir ve tadı daha da güzel olur.

sumak suyu nasıl yapılır tarif

Sumak suyu tarifi için malzemeler :

  • 2 yemek kaşığı sumak
  • 2 limon
  • 1 litre su
  • Toz şeker / Tatlandırıcı
  • Buz

Suyun içine sumağı ekleyin daha sona limonların suyunu sıkın ve onu da ekleyin. Limon kabuklarını karışımın içine rendeleyin. Bu hem lezzet ve aromasını artırır hem de tatlandırır. Daha sonra toz şeker veya tatlandırıcınızı ekleyip buzla servis yapın.

Sumak suyu tarifi nasıl hazırlanır

Bu tarife hiç şeker veya tatlandırıcı eklemeden yapmanız daha sağlıklıdır. Sumak suyu tarifindeki şeker yerine bu karışıma bir adet elma da ekleyebilirsiniz. Elmanın ya suyunu ya da direkt kendisini parça parça keserek koyabilirsiniz.

Sumak suyu tarifine alternatif olarak, yine ayrı bir harika antioksidan olan ve sumakla benzer renge sahip olan nar da ekleyebilirsiniz. Bu da yine tat verecektir. Afiyet olsun!