Resveratrol Ne İşe Yarar Faydaları ve Zararları Nelerdir?

resveratrol nedir

Resveratrol, kırmızı şarabı faydalı hale getiren etken maddedir. Fakat üzüm ve bazı yiyeceklerde bulunmasının dışında, tek başına da supplement yani tamamlayıcı olarak dışarıdan alınabilir.

Nelerde resveratrol var?

En çok kırmızı şarap, çekirdekli kırmızı ve siyah üzüm, yabanmersini ve bazı fıstıklarda resveratrol doğal olarak bulunur. Oldukça etkili bir antioksidandır ve daha pek çok faydası vardır.

yabanmersini

Resveratrol ne işe yarar? Faydaları nelerdir?

Antioksidan olması sebebiyle Resveratrol kan basıncını düşürür. Sistolik kan basıncı, yaş aldıkça arterlerin sertleşmesi sonucunda artar. Ve sistolik kan basıncının yükselmesi kalp krizine yol açar. Resveratrol damarları rahatlatarak kan basıncını azaltır ve daha fazla nitrik oksit üretilmesini sağlar. Resveratrol iyi kolesterolü arttıran (HDL) bir takviyedir. Kolesterol üreten enzimler üzerinde etkilidir.

Pek çok araştırmada kırmızı şarabın yaşla ilgili bilişsel zayıflamayı yavaşlattığı kanıtlanmıştır. Bu da resveratrolün antiaging ve antiinflamatuar etkisi olduğunu göstermektedir. Beyin hücrelerinin zarar görmesini önleyerek alzheimer hastalığını önleyen yiyecekler arasında yer alan üzümde bol miktarda resveratrol bulunur.

siyah üzüm

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar göstermiştir ki, resveratrol glikozun sorbitole (kristal alkol) dönüşmesini önleyerek insülin hassasiyetini düzenleyen bir maddedir.

Resveratrol eklem ağrılarını geçiren ve artrit ağrılarına iyi gelen bir içeriktir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda görülmüştür ki resveratrol mide kanseri, kolon kanseri, göğüs kanseri ve prostat kanseri üzerinde kanser hücreleriyle savaşmakta çok başarılıdır.

resveratrol faydaları zararları

Resveratrol zararları nelerdir?

İhtiyaç duyulduğundan daha fazla miktarda tüketilen resveratrol kanın pıhtılaşmasına engel olabilir ve zararlı hale gelebilir. Kan basıncını düzenleyen ilaçlar, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar veya anksiyete ilaçlarıyla birlikte kullanılmamalıdır.

Tagged , , ,

Bir cevap yazın