bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Meyveler Hangileri?

Bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler ve besinleri günlük beslenme listenize eklediğinizde pek çok faydasını görürsünüz. Bu yazımızda bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler hangileri onlara bakacağız.

Ve bağışıklık sistemini neden güçlendirmek gerekiyor? Yani bağışıklık sistemini güçlendiren meyveleri, sebzeleri tüm besinleri beslenme listemize eklemek neden önemli? Bağışıklık sistemi ne işe yarar? sorularının cevabına bakacağız.

Bağışıklık sistemi nedir? Bağışıklık sistemi neden güçlü olmalıdır?

Bağışıklık sistemi bizi virüs, bakterilerden korur. Toksinlerin vücudumuzda oluşturabileceği hasarı önler. Yani bağışıklık sistemi nedir? Vücudumuzu dışarıdan gelebilecek veya içeride oluşabilecek tüm zararlı etkenlerden sakınan bir koruyucu kalkandır.

Zeytin yaprağı çayı faydası

Bağışıklık sistemi neden güçlü olmalıdır? Vücudumuzu yabancı ve zararlı atıklardan, içeriklerden korumak için gereklidir.

Bağışıklık sistemi neden güçlü olmalıdır

Bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu gösteren belirtiler

Bronşit, sinus enfeksiyonları (sinüzit), kulak enfeksiyonları, menenjit, pnömoni, cilt enfeksiyonları, iç organlarda enflamasyon yani iltihaplanma, anemi bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu gösteren belirtiler arasında ilk başta gelir.

Dopamin detoksu ne işe yarar? Faydaları neler?

Bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar, bağışıklık sistemini zayıflatan gıdalar en büyük etkenlerden biridir. Özellikle antidepresan, antibiyotik ve ağrı kesicilerin uzun süreli kullanması bağışıklık sistemini zayıflatan şeyler arasındadır.

İnsan detoksu nedir?

Alkol ve sigara kullanımı ile birlikte yanlış beslenme de bağışıklık sistemini zayıflatan etkenlerdir. Özellikle stresin çok büyük oranda yıkıcı etkisi vardır. Bu yüzden beslenmeye önem vermeli, spor yapmalı ve antioksidan yiyecekler mutlaka gün içinde tüketilmelidir.

Bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar şeyler

Bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler hangileri?

Listede yer alan ve bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler her gün bir porsiyon tüketilmeli.

Daha önceki bir yazımızda sabah aç karnına limonlu su içmek konusundan bahsetmiştik. Limonu ya bu şekilde ya gün içinde ya da salatanızda kullanabilirsiniz. Çünkü limon bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler arasında çok önemli bir yere sahip.

bağışıklığı güçlendiren meyveler

Diğer meyveleri de her gün 1 porsiyon olarak tüketebilirsiniz veya kendinize sağlıklı bir smoothie hazırlayabilirsiniz. Mesela armutlu smoothie veya portakal smoothie gibi tariflerle meyve tüketimini daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Böylece bağışıklık sitemini güçlendiren meyveler tüketmiş olursunuz. Şeker bağışıklık sistemi için zararlıdır fakat işlenmiş rafine şeker ile meyvelerde şeker oranı ve biçimi farklıdır. Listede yer alan bağışıklığı güçlendiren meyveler zaten çok yüksek şeker oranına sahip değiller.