semizotu salatası tarif

Semizotu Salatası Nasıl Yapılır? Harika Bir Tarif!

Semizotu salatası yapmak dünyanın en kolay şeyi. En basit tarifi içine biraz domates dilimlemek ve limon sıkmak. Ama benim vereceğim tarif biraz daha zengin. Üstelik tadı da harika!

Önce, ülkemizde de bahar ve yaz mevsiminde taze olarak çıkan semizotunun faydalarına biraz bakalım. Semizotunu herkes sevmez çünkü biraz mayhoş bir tadı vardır ama onun için de yazının ilerleyen kısmında çözüm söyleyeceğim.

Semizotu faydaları neler? Çok yararları olan bir sebze!

Semizotu faydalarının en önemlisi, bu sebzede oldukça yüksek miktarda A vitamini olması. Çünkü A vitamini doğal bir antioksidandır. Yani vücudu toksinlerden temizler.

Vejeteryan veya vegansınız ve balık yiyemiyorsunuz. Ya da balık yemeyi sevmiyorsunuz. Omega-3 yağ asitlerinin en çok bulunduğu sebze semizotu. Elbette balığın yerini tutmaz. Yani vücudunuz için gerekli olan omega-3 yağ asitlerini tamamlayabilmek için 15 kilo semizotu yemeniz gerekebilir. Ama yine de hiç yememekten iyidir.

semizotu faydaları nelerdir yararları nedir

Semizotundaki mineraller : Kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum ve çinko. Semizotundaki vitaminler : A vitamini, C vitamini, folik asit, niyasin, pantotenik asit, pridoksin, riboflavin ve tiyamin. Ayrıca sodyum ve potasyum açısından da zengin bir sebze.

Semizotu yararları açısından bakıldığında, mevsiminde haftada iki üç gün yemekte fayda olan bir sebze. Peki semizotu nasıl yenir? Semizotu yemeği veya semizotu salatası yaparak.

Semizotu yemeği nasıl yapılır? Önemli püf noktası!

Semizotunun mayhoş tadını sevmeyenler, semizotu yemeği pişirebilir. Semizotu yemeği yapmak çok kolaydır fakat önemli bir püf noktası vardır.

semizotu yemeği nasıl yapılır tarif

Semizotu yemeği yapmadan önce yaprakları iyice yıkayıp temizleyin. Tavaya az miktarda yağ koyup, yaprakları içine atın. Bu aşamada içine sağan, sarımsak, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerden de ekleyebilirsiniz. Püf noktası şu; semizotunu çok az pişirmeniz gerekir.

Yani en fazla 10-15 dakika kadar pişirin semizotunu. Hem o mayhoş tat hafifleyecektir, hem de içinde vitamin ve mineraller canlı kalacaktır.

Semizotu salatası nasıl yapılır? Harika lezzetli ve ilaç gibi tarif

Semizotu salatası yaparken, diğer yeşil yapraklı sebzeleri de ekleyebilirsiniz. Örneğin brokoli, kale yaprağı, ıspanak, pırasa, pazı gibi. Hem renk hem de tat katacaktır. Ayrıca salata lezzetli ve ilaç gibi şifalı olacaktır.

Malzemeleri karıştırıp üzerine sızma zeytinyağı, taze sıkılmış limon suyu ve isteğe göre sirke eklenebilir. Ki bu semizotu salatası tarifine sirke çok yakışır. Kinoalı semizotu tarifi gerçekten çok lezzetli.

semizotu mantar kereviz ceviz salata tarifi

Dilerseniz semizotu, kereviz, pişmiş mantar ile de harika bir semizotu salatası yapabilir üstüne ceviz kırabilirsiniz. Salatayı yaparken semizotunu pişirmeyin. Unutmayın sebzelerin çoğunu ya çok az bir süre pişirmek gerek, ya da çiğ olarak tüketmek gerek ki faydaları daha çok etki edebilsin.