virüslere karşı koruyan kırmızı pancar

Virüslere Karşı Kırmızı Pancar

Hem kalorisi düşük hem lifli, C vitamini ve folik asit zengini hem de antioksidan özelliği var. Eskiden pancar sapları tüketilirken, pancar kökü ise tıp alanında iyileştirici etkisi sebebiyle ilaç olarak kullanılıyordu. Zamanla kırmızı pancar, bazı yiyecek ve içeceklere renk verme amacıyla da kullanılmaya başlandı.

Kırmızı pancar virüslere karşı etkili

Kırmızı pancarın kalp hastalıklarından ve kanserden koruyucu etkisi zaten biliniyordu. Fakat kırmızı pancardaki manganez ve doğal bakır virüslere karşı çok etkili bir koruma sağlıyor. Nasıl mı?

Manganezin kemikleri ve metabolizmayı iyileştirici özelliği var. Bakır ise bağışıklık sistemini güçlendirerek kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını sağlıyor ve enerji üretimini artırıyor.

pancarın faydaları neler

Ayrıca kırmızı pancardaki A vitamini, C vitamini, K vitamini ve B12 vitamini de müthiş bir antioksidan ve iltihap söktürücü.

Virüslerle savaşta en önemli olan bağışıklık sisteminin güçlü olması ve vücudumuzda doğal savaşçılar barındırıyor olmamız. Yani kalemizi koruyan savaşçılarımızın güçlü, kuvvetli olması. İşte kırmızı pancar bu savaşçıların güç suyu gibi düşünebiliriz.

Destekleyici olarak metabolizma hızlandıran zencefilli detoks suyu tariflerini de menünüze ekleyebilirsiniz.

Virüslerin en büyük düşmanı pancar!

Pancar ve pancar suyu hem kemiklere, hem de kaslara kuvvet katıyor ve koruma sağlıyor. Virüsler güçlü bir bağışıklık sistemi içinde barınamıyor ve uzun süre hayatta kalamıyor.

Pancar kökündeki kırmızı rengi sağlayan betanin, kanser tedavisinde dahi etkili. Pancar göz sağlığını da koruyor, libidoyu da yükseltiyor, karaciğer hasarlarını da önlüyor. Yani hem tedavi edici hem de koruyucu etkisi var.