Zencefil şurubu nasıl yapılır

Zencefil Şurubu Nedir? Nasıl Yapılır ve Kullanılır?

Kara zencefil şurubu olarak da satılıyor fakat evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Zencefil şurubu nedir nasıl yapılır faydaları tarifi ve nasıl kullanılır bu yazımızda bunlara bakacağız.

Zencefilin faydaları o kadar çok ki zaten neyin içine koyarsanız koyun etkili oluyor. Zencefili isterseniz kuru olarak, isterseniz taze olarak ya da toz zencefil olarak da kullanabilirsiniz.

Çorbanın, çayın içine hatta kekik içine dahi bir miktar toz zencefil ekleyerek hem tadını güzelleştirebilirsiniz hem de yiyeceğinize içeceğinize bir miktar şifa katmış olursunuz.

Zencefilin faydaları neler?

Zencefilin en çok bilinen faydalarından biri, mide bulantısına iyi gelmesi. Özellikle ameliyat sonrası veya kemoterapi aşamalarındaki mide bulantısı ve kusmayı hafifletir. Hamilelikte de sabah kusmaları için kullanılır.

zencefil şurubu faydaları

Zencefilin faydaları arasında kas ağrılarını ve eklem ağrılarını geçirmek, şekeri düşürmek, kalp krizi riskini azaltmak yer alıyor. Ayrıca zencefil dispepsi denilen kronik kabızlık için de tam bir doğal ilaç. Beyin fonksiyonlarını geliştirip, alzheimer hastalığı riskini azalttığı ve kansere karşı iyi bir koruyucu olduğu da biliniyor.

Zencefil şurubu faydaları da bunları kapsıyor. Üst solunum hastalıklarının tedavisinde, nefes darlığı durumunda ve öksürüğe iyi gelen besinlerin başında geliyor zencefil. Üstelik pek çok bakteriyi de öldürdüğü kanıtlanmış durumda.

Dil sağlığını korumak için neler yapmalıyız?

Zencefil şurubu nedir nasıl yapılır?

Zencefil şurubu, sıcak ya da soğuk tüm içeceklere ekleyebileceğiniz bir şurup. Zencefilin yararları oldukça fazla ve bu yararlardan faydalanabilmek için her gün kullanabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Dopamin detoksu nasıl yapılır?

Evde kara zencefil şurubu tarifi

Zencefil şurubu yapmak aslında oldukça basit. Sade bir zencefil şurubu yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şeker, su ve taze kök zencefil.

zencefil şurubu tarifi

4 bardak suya 1 bardak toz şeker koyup ve 1 bardak dilimlenmiş zencefil koyun. Daha sonra su ve şekeri pişirme kabına alıp karıştırarak kısık ateşte pişirin ve eritin. Ve dilimlenmiş zencefilleri içine ekleyerek 15 dakika karıştırarak pişirmeye devam edin.

kara zencefil şurubu tarifi

Fazla pişirirseniz tadı acı olur. Ocaktan aldığınız karışımı 1 saat dinlenmeye bırakın daha sonra süzerek şişeye koyun ve yemeklerinize, çorbalarınıza, içeceklerinize bir miktar ekleyin.

Peki kara zencefil şurubu nasıl yapılır? Aynı şekilde uygulayacağınız tarife pişirme esnasında ısırgan otu ve bir miktar enginar ekleyin. Son 5 dakikada, bir çay kaşığı lavanta ve 3-4 adet karanfil ekleyin. Ocaktan alıp dinlenmeye bıraktığınız kara zencefil şurubu soğuduktan sonra içine 2-3 damla okaliptüs ekleyin.

Öksürüğe iyi gelen içecekler

Dilerseniz kara zencefil şurubu tarifine bir kaç dilim limon da ekleyebilirsiniz. İçindeki C vitamini ile bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmekte etkisi vardır. Aynı şekilde lime de ekleyebilirsiniz, damak tadınıza hangisi daha uygunsa.

Kara zencefil şurubu nasıl kullanılır?

Kara zencefil şurubunu çaylarınıza ve hatta kahvelerinize bir miktar ekleyerek tüketebilirsiniz. Dilerseniz sadece suya veya evde hazırladığınız limonata gibi soğuk içeceklerinize de ekleyebilirsiniz.

zencefil şurubu nasıl kullanılır

Kara zencefil şurubu nasıl kullanılır? Boğaz gıcıklanması, ateş, öksürük, mide bulantısı, eklem ağrısı gibi semptomlar yaşadığınızda kullanılır fakat sadece hasta olduğunuzda değil, kara zencefil şurubu her gün az bir miktar olarak çorba ve içeceklerinizde rahatlıkla kullanılır.