Rokanın faydaları gençleştiriyor güzelleştiriyor

Roka Yiyen Gençleşiyor Güzelleşiyor Ve Daha Uzun Yaşıyor!

Roka yiyen pek çok kanser türüne karşı bağışıklık sistemini de güçlendirmiş oluyor. Bununla da kalmıyor gençleşiyor güzelleşiyor ve daha uzun yaşıyor! Faydaları ile dikkat çeken roka bakın en çok neye iyi geliyor.

Vitamin, mineral ve antioksidan açısından çok zengin olan bu harika sebze, vücuttan toksinleri atan besinler kategorisinde ilk sıralarda yer alıyor.

Kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, sodyum, C vitamini, folik asit, A vitamini, E vitamini ve K vitamini açısından çok zengin. Az miktarda da B vitamini içeriyor ve rokanın kalorisi de çok düşük. 100 gramı 100 kalori.

Rokanın faydaları arasında en önemlilerden biri de kemik sağlığını koruması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve vücuttaki inflamasyonu azaltması. Ama yararları bu kadarla da bitmiyor.

Gözlerin bozulmaması için yapılması gerekenler

Göz sağlığı beslenme, yaşlanma, dış etkenler ve genetik sebepler ile bozulabilir. Göze iyi gelen besinler mutlaka günlük beslenme rutinimizde yer almalı.

Gözlerin bozulmaması için yapılması gerekenler listesinin beslenme kısmında beta karoten ve A vitamini ilk başta geliyor.

göz bozukluğuna ne iyi gelir

Roka içerdiği yüksek A vitamini, lütein ve zeaksantin ile gözleri zararlı ışınlardan ve UV ışınlarından koruyor. Göz bozukluğuna ne iyi gelir dediğimizde roka içerdiği omega 3 yağ asitleriyle de katarakt riskini azaltıyor.

Roka yiyen gençleşiyor güzelleşiyor

En çok hangi sebzede kalsiyum var dediğimizde cevap belli. 100 gram rokada ortalama 160 mg kalsiyum var. Yetişkin bir insanın günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg.’dir. Bu da kemik sağlığı için rokanın ne kadar iyi bir kaynak olduğunu gösteriyor.

Yine aynı şekilde 100 gr rokada 108.6 mikrogram K vitamini var. Kemik erimesi için ve kemik hasarları/yaralanmalarının iyileşme sürecinde hastalara bu yüzden roka tüketmeleri öneriliyor. Çünkü K vitamini kalsiyum emilimini artırıyor.

Peki neden roka yiyen gençleşiyor güzelleşiyor ve daha uzun yaşıyor? Düzenli olarak roka tükettiğinizde akne, egzama, cilt kuruluğu gibi sorunlara etkili bir çözüm oluyor. Çünkü anti-aging özelliği olan bu harika sebze cilt elastikiyetini ve nemini düzenliyor, dengeliyor.

Cildi güzelleştiren anti-aging etkili smoothie tarifi

2021 yılında yapılan araştırmalarda lifli gıdalar tüketen kişilerin ömürlerinin ortalama %17 uzadığı ortaya çıktı. DNA hasarını ve karaciğer hasarını önleyen bu müthiş sebze insanın ömrüne ömür katıyor!