Akne tedavisi için bitkiler sivilceye ve akneye iyi gelen bitki çayları

Sivilceye Akneye İyi Gelen Şeyler | Bitki Çayları

Sağlıklı ve güzel bir cilt için yapılması gerekenlerin başında beslenme geliyor. Özellikle akneye ve sivilceye iyi gelen şeylerden bahsetmek, hangi bitki çayları cildi güzelleştirir örnekler vermek istiyorum.

Cilt sorunlarının iyileşmesi ve cildin sağlıklı, parlak, canlı olması hatta ciltteki çatlak, elastikiyet kaybı, sarkma ve kırışıklıklar için içebileceğiniz bazı bitki çayları var. Bunlar hangileri birlikte bakalım.

Sivilceye akneye iyi gelen bitkiler ve bitki çayları hangileri?

Barındırdıkları inflamasyon giderici ve antioksidan özellikleri sayesinde sivilceye ve akneye iyi gelen bitkiler ve bitki çayları, dünyanın çeşitli bölgelerinde çoğu kişi tarafından yüzyıllardır kullanılmakta.

Sivilce ve akneye iyi gelen bitkiler

Cilt sağlığı için ne yapılmalı denildiğinde formül basit : Nemlendirmek, detoks yapmak, korumak. Bu üçlüyü alışkanlık haline getirdiğimizde, cildimizi içten dışa canlandırabiliyoruz. Akneye iyi gelen şeyler arasında bu içeceklerin de yeri çok önemli.

 • Çevre kirliliğinden korunmak için yeşil çay
 • Erken yaşlanmayı önlemek için gül çayı
 • Hormonal akne tedavisi için nane çayı
 • Cilde parlaklık kazandıran hatmi çiçeği çayı
 • Dolaşımı artırmak için matcha çayı
 • Akne ve egzama tedavisi için oolong çayı
 • Cildi içten dışa nemlendirmek için aynısafa çayı
 • Kolajen üretimini artırmak için at kuyruğu çayı
 • Sindirim sağlığını koruyan hindiba çayı
 • Cildi derinlemesine temizlemek için biberiye çayı
 • Kronik cilt sorunları için papatya çayı
 • Güneş ışınlarından koruyan meyan kökü çayı
 • Toksinlerden kurtulmak için ısırgan otu çayı
 • Cildi arındırıp temizleyen dulavrat otu çayı
 • Cildin yağlı olmaması için karabiber çayı
 • Hücre yenilenmesini desteklemek için kuşburnu çayı

Cilt hastalıklarına iyi gelen bitki çayları listesi bu şekilde. Bunları isterseniz sıcak, isterseniz soğuk olarak içebilirsiniz. Daha önce detoks çayı ne işe yarar faydaları neler yazımda bahsettiğim yararların yanı sıra hepsinin iyi geldiği farklı şeyler var, ki bunları da zaten listeye ekledim.

Cilt hastalıklarına iyi gelen bitki çayları

Detoks çayları, kullanım alanlarına göre farklı şekilde etki gösterir. Örneğin zayıflatan detoks çayı veya melisa çayı faydaları birbirinden farklıdır. İhtiyacınıza göre günlük olarak bir bardak içtiğinizde ve bunu alışkanlık haline getirdiğinizde farkı görmeye başlarsınız.

Cildi temizleyen detoks nasıl yapılır?

Adaçayı faydaları açısından çok zengindir ve akneye iyi gelen şeyler arasındadır veya yeşil çay faydaları saymakla bitmez fakat özellikle sivilce ve akne tedavisi evde nasıl yapılır dediğimizde listedeki içecekler size çok yardımcı olacaktır.

Sivilce ve akne nasıl geçer? Cilt bakımı için evde ne yapabilirim?

Yeşil çay hem bir prebiyotik olarak hem de toksin temizleyici olarak görev yapar. Gül, yaşlanma karşıtı en iyi bitkilerdendir. A vitamininden zengin, iyi bir antioksidandır. Yaşlanmayı geciktiren yiyecekler.

Gül çayı faydaları

Bahçe nanesi hem, hirsutizm olarak geçen aşırı kıllanmayı önler, hem de genel olarak hormonal dengesizlikleri düzenleyen bir bitkidir. Hatmi çiçeği çayı A vitamini, B1, B2, C vitamini, çinko ve demir kaynağıdır. Aynı zamanda omega 3 içeren bitkilerdendir. Sağlıklı, parlak ve canlı bir cilt için gereklidir.

Matcha yüksek K vitamini ile iyileştiricidir ve dolaşımı destekler. Ayrıca inflamasyonu azaltır ve göz altındaki şişlikler neden olur veya göz altındaki morluklar nasıl geçer diye düşünüyorsanız, ihtiyacınız olan şeydir.

Aynısafa çayı kalendula calendula faydaları

Aynısafa çayı kullananların yorumları çoğunlukla hep iyi yönde. (Aynısafa kalendula) calendula çayı faydaları arasında birinci sırada antiseptik olması ve nemlendirici özelliğe sahip olması gelir. Cilt kuruluğuna iyi gelen doğal yöntemlerin başında yer alır. Kolajen artıran bitkiler denildiğinde akla at kuyruğu gelir. Canlı ve parlak cilt, saç ve tırnaklar için çok etkilidir.

Karahindiba, detoksun vazgeçilmezlerindendir. Karaciğerin temizlenmesini sağlar ve toksinlerin oluşmasını önler. Bu da akne için doğal çözüm arayanların mutlaka kullanması gerekenlerdendir.

Papatya dinlendirici, sakinleştirici, yatıştırıcı. Meyan kökü ise akne ve egzamaya iyi gelen bitkilerin başında yer alır. Güneşin ve bilgisayar ekranının yaydığı zararlı ışınlar için ciltte koruyucu bir bariyer oluşturur.

Dulavrat otu çayı faydaları

Isırgan otu K vitamini ve C vitamini zengini, hormon dengeleyici, iyileştiricidir ve toksin atıcı çaylar listesinde ilk sıralarda yer alır. Dulavrat otu fenolik asit, lüteolin ve kuersetin kaynağıdır. Organları ve cildi temizler, yeniler, gençleştirir.

Karabiber ölü cilt hücrelerini temizlemekle kalmaz aynı zamanda içeriğindeki E ve D vitaminleriyle akneye bitkisel çözüm arayanların tüketmesi gereken besinlerdendir.

Kuşburnu çayı iyi bir likopen, kateşin, flavanoid, polifenol ve karotenoid kaynağıdır. Kırışıklıkları, ince çizgileri giderir ve hücre yenilenmesini destekler.

Cilt bakımı için evde ne yapabilirim dediğimizde, bu çaylardan çeşitlendirerek günde bir bardak soğuk veya sıcak şekilde tüketmeyi alışkanlık haline getirebiliriz. Bunun yanı sıra günde 3 litre su içmeye özen göstererek ödem attıran 10 yiyecek ve vücudu arındıran yiyecekler tüketmek daha fazla yarar sağlayacaktır.