Çorba detoksu nasıl yapılır

Çorba Detoksu Nasıl Yapılır? Tarifi Ve Öğün Örnekleri

Çorba detoksu ile zayıflama ve arınma birlikte gerçekleşir. Nasıl yapılır? Neler yenir? Tarifi ve öğün örnekleriyle kilo vermek ve daha sağlıklı olmak mümkün.

Öncelikle çorba detoksu neden yapılır? buna bakalım. Çoğunlukla hızlı kilo vermek isteyenlerin “sırf sıvı tüketeyim de şu kilolar hemen gitsin” diye düşünerek tercih ettiği diyetlerden biridir. Peki bu doğru bir fikir mi? Hayır. Neden?

Çünkü bu şekilde “normal beslenme rutininden” çok uzak olan diyetler insanlara bir zül gibi gelir. Ne yediğinden zevk alır, ne de kendini mutlu hisseder. Ta ki tartıda göreceği değişik bir sonuca kadar. O anda rahatlama gelir ve tekrar normal beslenme rutinine geri döner ve yine verdiği kiloları alır, hatta daha fazlasını.

Bu süreç içinde şekeri düşer, insülin direnci, belki kolesterolü yükselir. Başı döner, bir türlü doymadığını hisseder. Çünkü sadece çorba ile diyet yapmak istediğinizde, bu yeterli olmayacaktır. Peki çorba detoksu nasıl yapılır? Şimdi olması gerektiği haline bakalım.

Çorba detoksu nasıl yapılır?

Çorba detoksu nasıl yapılır dediğimizde bu dönemde her iki üç öğünde de yani sabah öğlen ve akşam yağ yakan çorba detoksu tarifini kullanabilirsiniz. Veya değişiklik olması için brokoli detoks çorbası tarifini de deneyebilirsiniz. Ancak liste bu kadarla kalmamalı.

Çorba detoksu tarifi öğünler

Bir veya iki porsiyon antioksidan meyveler tüketmeli, 1-2 bardak detoks çayı içmeli, günde ortalama 2 litre su içmeli, yürüyüş yoga veya meditasyon yapmalı ve bu süreci olabildiğince sakin ama hareketli geçirmelisiniz.

Çorba detoksu tarifi öğünler ve öğün örnekleri

Özellikle karaciğer yağlanması için detoks çorbası tarifi oldukça faydalı, besleyici ve doyurucudur. Tarifleri, genel olarak severek tükettiğiniz sebzelerden hazırlarsanız sizin için çok daha kolay ve lezzetli olacaktır. Bunun için detoks sebze çorbası nasıl yapılır isimli yazımı okuyunuz.

Öğünler ve öğün örneklerini oluştururken odaklanmak istediğiniz bir yer varsa ona göre tercih yapabilirsiniz. Örneğin göbek ve basen eriten detoks mu yapmak istiyorsunuz? Hızlı kilo vermek için detoks mu yapmak istiyorsunuz? Buna göre önce hedefinizi belirleyip daha sonra listenizi oluşturun. Örnek olarak şöyle bir liste olabilir.

Öğün örnekleri

  • Sabah : 1 kase çorba, yeşillik tabağı
  • Öğlen : 1 kase çorba, salata
  • Akşam : 1 kase çorba, ızgara et balık veya hindi
  • Ara öğünler : Meyve, çerez

Yasaklar : Havuç, ekmek, süt ve süt ürünleri (peynir, yoğurt, kefir), tüm buğday çavdar ürünleri, kahve, alkol, şeker ve şekerli yiyecek içecekler.

Yeşillik tabağında çiğ roka, nane, maydanoz, mor marul, domates, salatalık, tere, dereotu olabilir. Salataya limon ve sıvı zeytinyağı koyabilirsiniz. Bu süreçte sirke kullanmamalısınız. Atıştırmalıkları akşam yemeğinden sonra değil öncesinde tüketmelisiniz.

Çorba detoksu öğün örnekleri ne yenir

Yani gün içinde çiğ fındık, çiğ badem ve ceviz tüketebilirsiniz. Her biri 5 adeti geçmemeli. Bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler gün içinde 2 porsiyon olmakla birlikte mutlaka tüketilmeli. Canınız tatlı çekerse şekersiz fındık ezmesi veya şekersiz badem ezmesi tarifini deneyebilirsiniz.

1 haftada 10 kilo verdiren diyet

Çok hızlı bir şekilde zayıflamak istiyor olabilirsiniz ve 1 haftada 10 kilo verdiren diyet olsa da yapsam diyorsunuz. Peki şimdi öncelikle duruma tersinden bakalım. Bu kiloları siz bir haftada mı aldınız? Bu sağlıksız bir durum olurdu öyle değil mi? Tıpkı bu sürede vermek gibi.

Diyelim ki “sağlık kısmı önemli değil ben illa vermek istiyorum” dediniz ve verdiniz, diyeti bıraktığınız anda bu kiloyu fazlasıyla geri alacağınıza emin olabilirsiniz. Çünkü vücut böyle çalışıyor. Vücudu kıtlığa soktuğunuzda hem pek çok sağlık sorunuyla karşılaşırsınız hem de o kilolar mutlaka geri gelir.

hızlı kilo vermek istiyorum

Peki 1 haftada 5 veya 10 kilo verdiren diyet nasıl yapılacak o zaman? Yukarıdaki listeyi uygulayın ve bir hafta sonunda tartılın. Kaç kilo verdiğinize bakın. Sizin vücudunuz için verilebilecek en sağlıklı kilo ortalama o kadardır. Listeyi 5 gün daha uzatın ve ardından kilo verdiren sebzeleri ekleyin. Son olarak 10 günlük detoks diyeti uygulayın ve bir ayda ne kadar kilo verdiğinizi gözlemleyin.