çiriş otu faydaları yemeği

Çiriş Otu Faydası Nedir? Yemeği Nasıl Yapılır?

Latincesi Asphodelus aestivus L olan çiriş otunun faydası nedir? Yemeği kavurması nasıl yapılır? Nerelerde bulunur? Neye iyi gelir? Yan etkisi zararı var mı? Bunların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Çiriş otunun faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından anlatıldı bir kez de biz anlatalım çünkü çiriş otunun faydası bir iki değil.

Neredeyse her derde deva. Özellikle kadınlar için harika bir ot bu. İbrahim Saraçoğlu adet düzensizliği için bu bitkiyi tavsiye ediyor.

Kadınlar için en sağlıklı içecek tarifi

Zaten şöyle bir bakacak olursak, her şeyin çaresi doğada var. Bilmek anlamak ve uygun şekilde kullanmak gerekiyor.

Çiriş otu nerelerde bulunur?

Çiriş otu Ovacık’ta, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde sıklıkla bulunur. Kış bitiminde ortaya çıkar. Nisan ayı ile Temmuz ayları arası, bitkinin en çok bulunduğu zamandır. Yabani pırasa, güllük veya golik olarak da geçer.

Çiriş otunun faydaları

Çiriş otu faydası nedir? Saymakla bitmeyen faydaları var

Çiriş otu neye iyi gelir? Hem şifa bulmak için hem de yemeği yapılarak tüketilebiliyor ve faydaları da oldukça fazla.

  • Kadınlarda doğal maya tedavisi için beyaz akıntıyı keser
  • Doğal basur tedavisi için
  • İdrar sökücüdür
  • Adet düzensizliğine iyi gelir
  • Regl ağrılarını azaltır
  • Regl söktürücüdür
  • Doğal saçkıran tedavisi için kullanılır
  • Saç dökülmesini engeller, yeni saç çıkmasını sağlar
  • Akne, egzama gibi hastalıkların tedavisinde
  • Bağırsak kurdu ve parazitler için kullanılır

Çiriş otunun faydaları hala bitmedi. Yılan sokması, böcek sokması gibi durumlarda da can kurtarıcıdır. Ayrıca doğal bir ağrı kesicidir ve hemoroidi tedavi eder. Cinsel gücü artırır ve eklem ağrılarını geçirmesi de diğer bir çiriş otun faydasıdır.

Çiriş otu yemeği ve kavurması nasıl yapılır?

çiriş otu nasıl kullanılır yemeği kavurması

Çiriş otunu kısa bir süre kaynattıktan sonra aynı ıspanak gibi gözlemenin arasına koyabilirsiniz. Veya soğan sarımsakla kaynatıp çiriş otu çorbası yapabilirsiniz. Yapraklarını doğrayıp yağ, soğan ve sarımsakla birlikte çiriş otu kavurması yapabilirsiniz. Üzerine yumurta kırabilirsiniz.

Çiriş otu yemeği yapmak isterseniz, aynı pırasa gibi hazırlayıp pişirmelisiniz. Doğal şifa kaynağı olan bu bitki neredeyse her derde deva ve her evde olması gereken bir doğal ilaç.

Çiriş otunun yan etkisi zararı var mı?

Güçlü bir idrar söktürücü olduğu için böbrek hastaları dikkatli kullanmalıdır. Çiriş otunun zararı ancak fazla miktarda kullanıldığında olabilir. Yan etki olarak çarpıntı yapabilir, cilt üzerinde yanlış ve fazla kullanılırsa tahrişe sebep olabilir. Bunlar dışında herhangi bir yan etkisi veya zararı gözlemlenmemiştir.