kanserden koruyan yaşlanmayı geciktiren yiyecekler

Yaşlanmayı Geciktiren Yiyecekler

Alkalin yiyecekler yani alkali olan yiyecekler ve antioksidan etkisi olan yiyecekler, vücuttaki oksidatif stresi azaltarak yaşlanmayı geciktirirler. Doğal güneş ışığı, düzenli egzersiz ve yaşlanmayı geciktiren yiyeceklerin tüketilmesi kırışıklıkları önleyen ve yaşlanmaya bağlı belirtileri oldukça yavaşlatan yöntemlerdir.

Peki hangi yiyecekler yaşlanmayı geciktiren yiyecekler listesinde? Günlük olarak beslenme listenize eklediğinizde, yenileyici özelliği olan yiyecekler hangileri? Şimdi birlikte bakalım.

Yaşlanmayı geciktiren yiyecekler hangileri?

Brokoli, kale yaprağı, brüksel lahanası ve karnabahar bol lif içeren antioksidan yiyeceklerin başında geliyor. Vücudun yenilenmesi için ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve sülfür açısından zengin olan bu yiyecekler, vücuttaki detoks enzimlerini uyararak hücrehasarlarını önlüyor ve hatta kişiyi kanserden koruyor.

brüsksel lahanası yaşlanmayı geciktiren yiyecekler

Özellikle yağsız kas oluşturmak için ihtiyaç duyduğumuz omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan balıklar da yaşlanmayı geciktiren yiyecekler arasında. Omega-3 yağ asitleri aynı zamanda kalp sağlığını ve sinir sistemini koruyor. Bu sağlıklı yağ çok daha genç görünmek için ve parlak saçlara sahip olmak için ihtiyaç duyduğumuz yağ. Özellikle soğuk deniz balıkları ve olta balıkları tercih edilmeli.

yaşlanmayı geciktiren yiyecekler kılıç balığı

Avokado, vücudumuzun kendi kendine üretemeyeceği sağlıklı besinler içerir. Avokadoda bulunan mono doymamış yağ, kolesterolü düşüren doğal ilaç yerine geçer. Böylelikle yaşlanmayı geciktiren yiyecekler listesinde önemli bir yere sahiptir. Beyin sağlığını korur ve odaklanmayı güçlendirir. Gençleştiren yiyecekler listesinde ilk üçtedir.

avokado yaşlanmayı önleyen yiyecekler

Yaşlanmayı geciktiren önleyen yiyecekler neler?

Çikolata sağlığa yararlı diye bir şey duydunuz mu? Aslında sağlıklı olan çikolata değil, kakao. Özellikle antik Aztek’te kakao çekirdekleri oldukça değerli bir yere sahipti. Çünkü kakaonun içindeki magnezyum doğadaki doğal sakinleştiricidir. Ayrıca B vitamini ve çinko açısından zengin olan kakao çekirdeği yaşlanmayı geciktiren yiyecekler arasında dikkat çekiyor.

çikolata yaşlanmayı önler

Yaşlanmayı geciktiren iki mucize!

Spirulina ve Chlorella! Spirulinada havuçta bulunan beta karotenin 25 katı daha fazla beta karoten var. Ayrıca cilt sağlığına önemli etkileri olan vitaminler ve mineraller açısından da çok zengin. Her gün smoothienize bir çay kaşığı toz spirulina ekleyerek bir hafta gibi kısa bir sürede nasıl gençleştiğinizi ve enerjinizin nasıl yükseldiğini hissedebilirsiniz.

toz spirulina faydası nedir

Chlorella ise içeriğinde en çok klorofil barındıran besin. Klorofil kırışıklıkların oluşmasını engeller ve yaşlanmayı geciktirir. Vitaminler, mineraller ve amino aist açısından zengin olan chlorella, yenileyici bir güce sahiptir. DNA ve RNA onarıcı etkisi vardır.

Detoks diyetinin fizyolojik etkileri neler? Mutlaka okumanız gerek!

chlorella faydası nedir yaşlanmayı geciktiren yiyecekler

Bu listede yer alan yaşlanmayı geciktiren yiyecekler aynı zamanda, cilde parlaklık kazandıran yiyecekler, enerjiyi yükselten yiyecekler ve konsantrasyonu artıran yiyeceklerdir. Bu yiyecekleri günlük beslenme listenize ekleyerek, kısa sürede bu etkileri fark edebilirsiniz.