3 günlük karpuz detoksu tarifi

Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Karpuz Detoksu Tarifi

3 günlük karpuz diyeti nasıl yapılır? Sağlıklı mı? Karpuz detoksu nasıl yapılır tarifi nasıldır? Kilo verdirir mi? 3 günlük karpuz detoksu tarifinde öğünler nasıl olmalı?

3 günlük karpuz diyeti veya 3 günlük detoks diyeti gibi kısa süreli az kalorili diyetleri yapmak aslında zordur. Karpuz detoksu yapanların yorumlarına baktığımızda da bunu görürüz. Çünkü bir gıda istediği kadar superfood kategorisinde olsun, yine de günlük ihtiyaçlarımızın tamamını karşılamaz.

Bu tür tek gıdalı, kısıtlı diyetler psikolojik olarak da bizi “kıtlık bilinci“ne sokacağı için kendimizi halsiz, mutsuz, endişeli hissetmemize sebep olabilir. Bu yüzden tıpkı kabak detoksu gibi; 3 günlük karpuz detoksu tarifinde sabah akşam sadece karpuz yemek yerine, diyeti karpuzla desteklemekte daha çok fayda vardır.

Karpuz diyeti nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Karpuzdaki vitaminler başta A vitamini, B1, B6 ve C vitaminidir. Aynı zamanda ona kırmızı rengini de veren likopen, demir ve kalsiyum zengini olan bu meyve vücudun ihtiyaç duyduğu besin kaynaklarından bazılarını bu içeriğiyle karşılamaktadır.

Karpuz diyeti karpuz detoksu tarifi

Büyük bir kısmı su olduğu için, böbrekleri temizlemek için karpuz çok iyi bir tercihtir. Dehidrasyonu da engeller ve özellikle yaz aylarında hem serinletici hem de koruyucu etkisi vardır. Karpuz diyetinin faydaları nelerdir dediğimizde aklımıza iltihap giderici olması, kalp sağlığını desteklemesi ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde yardımcı olduğu da gelir.

Karpuz diyetinin faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz :

 • Enerji seviyesini yükseltir
 • Vücuttaki zararlı toksinlerin ve kimyasalların atılmasını sağlar
 • Ödem atılmasını sağlar
 • Cilde parlaklık ve canlılık verir

Peki karpuz detoksu nasıl yapılır? Kahvaltıda karpuz smoothie, öğlen karpuz suyu, akşam tekrar karpuz smoothie içerek gün boyunca sadece bu şekilde karpuz tüketmek okurken dahi pek doyurucu gelmiyor değil mi. Bu yüzden bir detoks diyetiyle birlikte destekleyici olarak yapmak gerekiyor.

karpuz detoksu tarifi

Mesela 1 günlük detoks diyeti tarifini uygulayıp veya 3 günlük detoks diyetine başlayıp yanında bolca karpuz tüketmek ve karpuz smoothie tüketmek en iyi seçenek. Derseniz ki “ben dayanırım. bir gün boyunca veya üç gün boyunca sadece karpuz yiyip içebilirim” ya da 2 günlük karpuz detoksu yapabilirim, o halde elbette bunu da deneyebilirsiniz. Fakat 3 günü geçmemeli.

Karpuz detoksu kilo verdirir mi? Evet karpuz detoksu zayıflatır ve vücuttan zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. Hem çok iyi bir ödem gidericidir hem enflamasyon azaltıcıdır hem de kilo verdirir.

3 günlük karpuz detoksu tarifi

Bu detoks diyetin iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Ya sadece karpuz tüketip bunun dışında başka bir öğün yemeden ya da detoksa uygun bir diyet yapıp yanında destekleyici olarak karpuz tariflerini tüketerek.

3 günlük karpuz detoksunda neler yenir?

 • Karpuz salatası
 • Karpuz smoothie
 • Karpuzlu detoks suyu
karpuz diyeti karpuz salatası tarifi

Karpuz salatası tarifine karpuz ağırlıklı olmak üzere, salatalık, kavun, mango, üzüm, nane ve chia tohumu ekleyebilirsiniz. Bu şekilde bir salatayı günde 2-3 kez ve her gün tüketebilirsiniz.

Karaciğeri temizleyen tatlı patates çorbası veya detoks sebze çorbası gibi tarifleri bir öğüne ekleyebilirsiniz.

Sıcak bir şeyler içmek istediğinizde zayıflatan detoks çayı tarifini uygulayabilir, adaçayı, melisa çayı veya soğuk yeşil çay tüketebilirsiniz.

Karpuz detoksu öğün listesi şu şekilde olabilir :

 • Kahvaltı : Karpuz salatası
 • Ara öğünler : Karpuzlu detoks suyu
 • Öğlen : Detoks çorbası
 • Akşam : Karpuz salatası + Karpuzlu smoothie

Çocukların, hamilelerin, şeker hastalarının, bağışıklık sistemi hastalığı olanların bu diyeti yapmaları önerilmez.

Bağışıklık sistemi hastalıkları nasıl tedavi edilir?

Otoimmün hastalıklar ve beslenme çok önemli bir ikili. Bağışıklık sistemi hastalıkları nasıl tedavi edilir dediğimizde işin içine mutlaka beslenme ve diyet girmek zorunda. Çünkü bu hastalıklar büyük oranda yanlış beslenme alışkanlığından kaynaklanıyor ve vücut bu semptomları bir uyarı olarak veriyor.

Bağışıklık sistemi hastalıkları nasıl tedavi edilir

Otoimmün hastalıklardan korunma sağlamak ve/veya buları tedavi etmek için gluten, rafine şeker, şarküteri gıdaları, süt ve süt ürünleri beslenme listesinden çıkartılarak bağışıklık sistemi hastalıkları tedavi edilebilir. Günlük olarak detoks içecekleri listeye eklenebilir.

Bu konuyla ilgili olarak bir sağlıklı beslenme uzmanına danışmak ve beslenme, yaşam planı çıkartmak gerekir. Egzersiz, meditasyon, beslenme planı üçlüsüyle bağışıklık sistemi hastalıkları tedavi edilir.