Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Smoothie Tarifleri

Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Smoothie Tarifleri

Virüslere, bakterilere, parazitlere karşı bu bağışıklık sistemini güçlendirici smoothie tarifleri size doğal içecekler kategorisinde en çok şifa ve korunmayı sağlayacak olanlar.

Daha önce bağışıklık sistemini güçlendiren çaylar isimli yazımda, hangi bitki çaylarını günlük olarak içersek tüm sistemimize yarar sağlar anlatmıştım.

Bunların yanı sıra sitemizde pek çok ihtiyaca uygun olarak birbirinden farklı ve lezzetli smoothie tarifleri de bulunuyor. Bunun için arama kutusunu kullanabilirsiniz.

Virüslerden nasıl korunuruz?

Virüsten nasıl korunulur diye sorduğumuzda sevgili Dr. Canan Karatay’ın her zaman söylediği şeyin geçerliliği bir kez daha karşımıza çıkar.

Kilit nokta bağışıklığımızı güçlendirmektir. Bunun için ise, bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler ile katkı yapmalıyız. Gece saatlerinde uyumalı, haftada ortalama 3 gün spor yapmalıyız.

Günde ortalama 3 litre su tüketmek de virüslerden nasıl korunuruz sorusu için önemli cevaplardan biridir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler günlük menülerimizde mutlaka yer almalıdır.

Elbette daha önce stres vücuda ne yapar anlatmıştım. Stresi hayatımızdan olabildiğince uzak tutmalı, tutamıyorsak stres yönetimi, meditasyon, yoga, doğa yürüyüşü gibi aktiviteleri hayatımıza sokmalıyız.

Eğer yeteri kadar sebze ve meyve tüketemiyorsak veya üşeniyorsak, işte bu noktada vitamin ve mineral kokteyli yerine geçebilecek bağışıklık sistemini güçlendirici smoothie tarifleri çözüm olacaktır.

Smoothie içeceği nasıl yapılır?

Virüsten korunma yolları arasında antioksidan meyveler, sebzeler, baharatlar ve yukarıda anlattığım yaşam şekli değişikliği ile birlikte gerekirse vitamin ve mineral takviyeleriyle birlikte smoothie tarifleri de yer alıyor.

Aslında kendi tarifinizi bu bağışıklık güçlendirici besinler listesinden seçerek, damak zevkinize göre hazırlayabilirsiniz. Ancak hep aynısını hazırlamayın, dönüşümlü bir şekilde tüketin.

  • Muz, havuç, mandalina
  • Yabanmersini, ahududu, böğürtlen
  • Portakal, limon, elma
  • Zencefil, zerdeçal, tarçın
  • Yeşillikler ve yeşil yapraklı sebzeler

Smoothie içeceği nasıl yapılır dediğimizde, meyvelerle sebzeleri karıştırarak smoothie hazırlarsanız çok daha faydalı olur. Ama bir gün sadece meyveli, bir gün sadece sebzeli de yapabilirsiniz.

Sıvı olarak su ve bitkisel sütler tercih etmeli, içeceklerinizin içine herhangi bir tatlandırıcı veya şekerli içerik eklememelisiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirici smoothie tarifleri

Şimdi size örnek olarak bazı bağışıklık güçlendirici smoothie tarifleri yazacağım. Bu şekilde blender ile kolayca hazırlamak için fikir olur.

Orman meyveli portakallı smoothie tarifi

orman meyveli portakallı smoothie

Orman meyveli portakallı smoothie tarifi için yabanmersini, ahududu, böğürtlen ve portakal ile bitkisel süt ve avokado veya muzu karıştırıp kremsi bir kıvam oluşturabilirsiniz.

İçine bir miktar zencefil, zerdeçal, tat vermesi için kakule veya tarçın ekleyebilirsiniz. Tüm malzemeleri blender ile çekin, isterseniz üstünü süsleyin. Bunun içine yarım veya bir adet havuç da ekleyebilirsiniz.

Kivili smoothie tarifi

Kivili smoothie tarifi

Daha önce hasta olmamak için kivili detoks suyu tarifi diye bir yazı yazmıştım. Bol C vitamini içeren harika bir meyve. Şimdi kivili smoothie tarifi nasıl hazırlanır anlatayım.

Bir pembe ve meyveli hazırladık, bir tane de yeşil ve sebzeli yapalım. 2 adet kivi, bir miktar kale, ıspanak, fesleğen ve yine baharatlarımızdan ekleyelim. İsteğe göre şekersiz fındık ezmesi veya muz da ekleyebiliriz. Son olarak blenderda çekelim.

Böğürtlen muz smoothie tarifi

Böğürtlen muz smoothie tarifi

Smoothieler çoğunlukla yeşil renkte olur çünkü ne kadar sebze aslında o kadar fayda diyebiliriz. Ancak ara sıra meyve ağırlıklı smoothie tarifleri ile farklı renkler de ortaya çıkabilir.

Mesela bu böğürtlen muz smoothie tarifi için bir avuç böğürtlen, 1 adet muz, bir miktar mor fesleğen, yabanmersini ve mor marul kullanabiliriz. İçine toz zencefil ekleyip blenderdan geçirelim.