Kiraz sapı detoksu nasıl yapılır ne işe yarar faydaları

Kiraz Sapı Detoksu Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Kiraz sapı detoksu faydaları açısından dikkat çeken, her gün uygulayabileceğiniz, hızlı kilo vermeyi destekleyen bir protokol. Ne işe yarar, nasıl yapılır bakalım.

Yediğiniz kirazların sapını atmayın, güneşte kuruttuktan sonra bir kavanozun içinde biriktirin. Çünkü hem yazın hem de kışın bu saplardan yararlanabilirsiniz.

Özellikle ödem attıran yiyeceklerden biri. Ki eğer vücudunuzda genel olarak bir ödem varsa, bu noktada inflamasyondan şüphelenilebilir, bir uzmana danışmanız gerekebilir.

Çünkü ödem atmak için uygulayacağınız formüller, kısa süreli çözüler olabilir. Altta yatan farklı sebepler, daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Kiraz sapı detoksu ne işe yarar? Faydaları neler?

Yaz kış her mevsimde yapabileceğiniz kiraz sapı detoksu ne işe yarar şimdi buna bakalım. Faydaları o kadar çok ve önemli ki.

  • Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur
  • Böbrek taşı oluşumunu önler
  • Gut hastalığına iyi gelen içecekler arasındadır
  • Kolesterol seviyesini düzenler
  • Doğal ağrı kesici yiyecekler arasındadır
  • Ödem atıcı çaylar arasındadır
  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • İdrar yolu enfeksiyonunu tedavi edici özelliği vardır

Vücutta su tutulmasını engelleme amacıyla da günlük olarak içilebilir. Hem antioksidan hem iltihap azaltıcı özellikleri ile içindeki flavanoidler sayesinde kilo vermeye yardımcı olur.

Dışkının daha yumuşak bir formda olmasını sağlayarak kabızlık için doğal çözümler arasında ilk sıralarda yer alır.

Pms döneminde de hem regl ağrısına iyi gelen içecekler arasında yer alır hem de şişkinlik sorununu gidermek için kullanılabilir.

kiraz sapı ne işe yarar

Eklem, tendon, çapraz bağlar ve kaslardaki ağrıları hafifletici özelliği de vardır. Romatizma hastaları da bu sebeple tercih edebilirler.

Evde en kolay şekilde detoks nasıl yapılır?

Kiraz sapı detoksu nasıl yapılır?

Açık kırmızıdan koyu kırmızıya hatta bordoya kadar rengi olan, tatlı ile ekşiyi bir arada barındıran bu harika meyve tüm dünya mutfaklarında kullanılır.

Tıpkı meyvenin kendisi gibi kiraz sapının faydaları da dikkat çekicidir. Pek çok kültürde uzun süredir çay olarak tüketilir ve hatta marketlerde ayrıca paketlenerek satılır.

Peki kiraz sapı detoksu nasıl yapılır? Şimdi buna bakalım. Sapları güneşte kuruttuktan sonra hava almayan bir kavanozda saklayın. İstersen çekip toz haline de getirebilirsiniz.

1 bardak suyu kaynattıktan sonra içine 1 çay kaşığı toz veya bir miktar sapı ekleyin. İsterseniz bir parça da tarçın ekleyin ve 5-6 dakika kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edin.

Kiraz sapı çayı demlendikten sonra süzülerek sıcak bir şekilde içilir. Meyvenin güzel tadı ve kokusu da etkileyicidir.

Dilerseniz kurutmadan, taze bir şekilde de çekerek salatalara ve soslara ekleyebilirsiniz.

Kiraz sapı çayı faydaları arasında anemi tedavi edici, selülit azaltıcı, kabızlık giderici, kist oluşumunu engelleyici, idrar arttırıcı, taş oluşumunu önleyici özellikler yer alır.

Ayrıca nezle grip olduğunuzda vücudun daha hızlı toparlanmasını sağlar. Romatizma ve obezite tedavilerinde de etkilidir.