Akciğer detoksu nedir nasıl yapılır?

Akciğer Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Akciğer detoksu nedir? Neden nasıl ve hangi durumlarda yapılır? Tüm dünyada akciğer detoksu yapanlar ve yorumları dikkat çekiyor. Peki faydaları nedir?

Yaşamamızı sağlayan, vücudun en önemli organlarından biri. Nefes alma kapasitesini artırmak ve sağlıklı bir şekilde enfes alabilmek çok önemli.

Bazı doğal yiyecekler ve içecekler akciğer detoksu yapmamızı sağlayabilir ve akciğerlerin temizlenmesi için oldukça etkilidir. Nedir bu bitkiler, yiyecekler ve içecekler şimdi bunlara bakalım.

Akciğer detoksu nasıl yapılır?

Akciğer detoksu yapmanın en iyi yolu sigara kullanmamak, ev ortamını havalandırmak, düzenli egzersiz yapmak ve beslenme şeklini düzenlemektir.

Antioksidan yiyecekler ve içecekler tüm vücudu toksinlerden arındırır. Hangi durumlarda akciğer detoksu yapılmalı diye düşünüyorsanız, vücudumda toksin olduğunu nasıl anlarım yazımızı okumalısınız.

Akciğer detoksu için siyah havuç veya keçiboynuzu gibi yiyecekler de önerilmektedir. Ancak bunlar şart değil. Bunların dışında da onlarca gıda ve tarif ile de yapılabilir.

  • Ballı sıcak su
  • Yeşil çay
  • Tarçın çayı
  • Zencefil, zerdeçal, limon çayı
  • Elma, turp, havuç smoothie
  • Tere, salatalık, turp, sarımsak smoothie

Akciğer temizleme kürü içinde potasyumdan zengin kavun, portakal, muz, havuç, domates, ıspanak, kayısı, hurma ve orman meyveleri kullanmak çok faydalıdır.

Sıcak banyo, hamam, sauna yardımcı olur. Aynı zamanda dağ kekiği ve karabiber akciğerde bakteri oluşumunu engeller.

Akciğer temizleyen besinler arasında elma, limon, yağlı deniz balıkları, kuru fasulye, barbunya, badem, ceviz, fındık, ananas ve zencefil de yer almaktadır.

Akciğer temizleme diyeti yapmak istiyorsanız süt ürünlerini tamamen kesmeli, günde ortalama 2 litre su içmeli, egzersiz yapmalı, ev ortamını her gün havalandırmalı ve temiz tutmalısınız.

Elma turp havuç smoothie tarifi

Akciğeri temizleyen içecekler arasında harika bir tarif vereceğim size. İsterseniz bu tarifleri yaparken değişiklikler, eklemeler de yapabilirsiniz. Örneğin bir gün siyah havuç, sarımsak koyabilirsiniz.

  • 1 litre temiz içme suyu
  • 1 adet havuç
  • 1 adet yeşil elma
  • 1 adet pancar

Listedeki gıdalar tüm vücudun detoks ihtiyacını karşılayabilecek güçtedir. İçine isterseniz limon ve zencefil de ekleyebilirsiniz.

elma turp havuç smoothie

Lif, C vitamini, E vitamini, potasyum gibi çok önemli vitaminleri ve mineralleri barındıran bu tarif astım, nefes alma zorluğu gibi pek çok soruna iyi gelirken aynı zamanda akciğeri de temizler ve korur.

Nefes almayı kolaylaştıran, onarıcı bir diğer tarif ise : 1 salatalık, iki üç dal tere, 1 diş sarımsak, 1 turp, 1 limon ve 3 havuç 1 litre su ile smoothie makinesinde çekilir.