kış detoksu

Kış Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Kış detoksu nedir? Nasıl yapılır? Kış detoksunda kullanabileceğiniz bazı özel gıdalar var, bu yazımızda bundan bahsedeceğiz.

Kışa girmeden önce kullanılan aşı gripleri artık, içeriklerindeki zararlı maddeler yüzünden kullanılmıyor. Zaten kullanmaya da pek gerek yok. Neden mi? Çünkü detoks diyetiyle hastalıklardan korunmak mümkün.

Hatta sadece hastalıklardan korunmak değil yaşlanmayı geciktirmek de mümkün. Doğru şekilde detoks diyeti yaptığınızda, yazın enerjik olursunuz kışın da hasta olmazsınız. Şimdi kış detoksu nasıl yapılır birlikte bakalım.

Kış detoksunun faydaları neler?

Kış detoksu, her yıl mutasyona uğrayarak veya bilinçli bir şekilde hazırlanan ve salgınlara sebep veren mikrop ve virüslerden sizi korur.

Ciğerleri temizlemek için kür

Kale, pancar, şeftali gibi yiyeceklerin serinletici etkisi varken; elma, muz ve kuşkonmaz Çin ve Hint geleneklerine göre ısıtıcı yiyeceklerdir. Isıtıcı gıdaları kışın yediğimizde, sindirilmeleri daha kolay olur.

Kış detoksunda neler yenir?

kış detoksu pancar

Karaciğeri temizlediği kanıtlanmış olan pancar suyu listenin başında geliyor. Pancar vücuttaki nitrik oksidi yükselterek kaslardaki kan dolaşımını destekler.

Kış detoksunda neler yenir? Bir diğer lezzetli detoks yiyeceği olan karnabahar. Özellikle karnabahar çorbası hem lezzetli hem de ısıtıcıdır.

Doğal ağrı kesici, kanser önleyici olan zerdeçal kışın hemen hemen her gün tüketilmesi gerekenlerden. Sindirim sistemini iyileştirici özelliği ile kış detoksunun kesinlikle vazgeçilmezidir.

Kış detoksu nasıl yapılır?

kış detoksu omega yağı

Kış aylarında havanın da etkisiyle insan biraz depresif olabilir. İşte bunu önlemek için balık yağı veya omega yağı kullanmak gerekir. Aynı zamanda zihnin daha iyi çalışmasını sağlar ve çok iyi bir kış detoks gıdasıdır.

Mükemmel bir MCT yağı olan hindistan cevizi yağı kış detoksunda mutlaka kullanılması gerkenlerden. Beynin benzini olarak geçen hindistancevizi yağını hem sebzelerde hem etlerde kullanabilirsiniz.