smoothie içmenin faydaları

Smoothie İçmenin Faydaları Neler? Smoothie Hakkında Her Şey!

Smoothie içmenin faydaları neler? Zararları var mı? Gece mi gündüz mü içilir? Diyette içilir mi? Ne kadar sürede tüketilmeli? gibi smoothie hakkında her şey!

Öncelikle taze meyve ve sebzeleri pek fazla tüketen biri değilseniz, her öğününüzde yeşillik tüketmiyorsanız, kendinizi genel olarak yorgun hissediyorsanız, kuru bir cilde sahipseniz, sindirim sistemi sorunları yaşıyorsanız smoothie içme vaktiniz gelmiş demektir.

Her gün tükettiğinizde günlük vitamin ve minerallerinizi tamamlama ihtimaliniz yükselir. Ayrıca diyette smoothie içilir mi diye düşünenler gönül rahatlığıyla tüketebilir çünkü zayıflatır.

Özellikle kilo verme sürecindeyseniz kilo verme zayıflama amaçlı detoks tariflerini her gün tüketebilirsiniz. Bu süreci hızlandıracaklardır.

Smoothie içmenin faydaları neler?

Smoothie nasıl yapılır dediğimizde aslında bunun temeli çoğunlukla iki malzemedir. Yani bir sıvı bir de katı. Mesela su ve maydanoz gibi. Ama bu daha çok detoks suyu olarak geçer.

diyette smoothie içilir mi

Yani 1 litre suyun içine bir avuç maydanoz koyarsınız ve bunu dolaba koyup en az bir kaç saat beklettikten sonra yavaş yavaş tüketirsiniz. Smoothie ise daha fazla malzemeyle yapılıyor ve hazırlarken blender kullanılıyor.

Şimdi smoothie içmenin faydaları neler liste halinde bakalım.

  • Günlük vitamin, mineral ve lif ihtiyacını tamamlamaya yardımcı olur
  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Enerji seviyesini yükseltir
  • Sindirim sistemini destekler
  • Karaciğerin daha sağlıklı çalışmasını sağlar
  • Kalp ve beyin sağlığına iyi gelir
  • Depresyon ve anksiyete semptomlarını azaltır
  • Cilt kuruluğu, akne, egzama gibi sorunlara iyi gelir

Tariflere meyve, yeşillik, bitkisel süt ve çerezler eklenebilir. Sitemizde yer alan detoks yapmaya yeni başlayanlar için smoothie tarifleri isimli yazıdan pek çok örnek tarif bulabilirsiniz.

İçerikleri ihtiyacınıza göre hazırlarsanız daha çok verim alırsınız. Örneğin cildi güzelleştiren smoothie tarifi veya kadınlar için özel smoothie tarifi ya da ödem attırıcı smoothie tarifi gibi pek çok seçenek mevcut.

Smoothie hakkında her şey!

Smoothie nasıl yapılır? Bir veya bir kaç çeşit meyve, su veya bitkisel süt ve bir veya bir kaç çeşit taze sebzeyi karıştırarak.

Amacınıza uygun seçenekler oluşturursanız ve hep aynı şeyi içmezseniz daha fazla fayda görürsünüz. Örneğin kilo vermek istiyorsanız daha fazla sebze daha az meyve ekleyebilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek isterseniz içine daha fazla baharat ekleyebilirsiniz. Mesela zerdeçal, zencefil ve karanfil gibi.

Smoothie dolapta bekler mi? Beklememesi gerekir. İçindeki vitamin ve mineral değerini kaybetmeden, hazırladıktan hemen sonra tüketmeniz çok daha yararlı olacaktır.

smoothie ne zaman içilmeli

Smoothie ne zaman içilmeli? Çoğunlukla sabah ve gündüz vakitlerinde içilmesi daha etkilidir. Akşam da içilir ancak sindirimin kolaylığı açısından gece tavsiye edilmez.

Meyveler ve sebzeler posasıyla birlikte tüketildiği için hem daha tok tutucu, hem sindirim dostu, hem de daha fazla vitamin ve mineral almamıza yardımcı olur.