Bahar detoksu nedir nasıl yapılır

Bahar Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Hareketsiz kalınan kış aylarından sonra arınmak için bahar detoksu nasıl yapılır? Kilo vermek ve ödem atmak için harika bir diyet. Hem lezzetli hem de enerji yükselten öğün listesi nedir birlikte bakalım.

Bu dönemde ağaçlar, toprak, sular yani tüm doğa değişir. Bizler de doğanın bir parçası olduğumuz için (doğayı temiz tutalım), bu değişime ayak uydurarak kendimizi çok daha zinde ve enerjik hissedebiliriz.

Kış ayları çoğunlukla hareketsiz geçer ve kötü beslenme de buna ek olarak gelir. Sonuç = Kilolar, ödem ve halsizlik. Yaza hazırlık için çoğunlukla Mart ayında spor salonlarına gidilmeye başlanır. Şimdi yağ yakıcı bahar detoksu yapmanın tam zamanı.

Bahar detoksu nedir?

Bahar detoksu nedir dediğimizde aklımızda bir düğme canlandırabiliriz. Bastığımızda enerji seviyemizi yükselten, hormonlarımızı dengeleyen, sindirim sistemimizi düzenleyen ve cildimizi güzelleştiren. Tüm bunlar faydaları arasında yer alıyor.

Vücudumuz kendisini zaten yaz kış demeden temizlemeye çalışır eğer sağlıklı bir karaciğerimiz ve sindirim sistemimiz varsa. Yani mesela geçirgen bağırsak sendromu yaşamıyorsak ya da karaciğer yağlanması.

Bu konuyla ilgili daha önce karaciğeri temizleyen içecek tarifi ve karaciğer detoksu yazılarımda konudan detaylıca bahsetmiştim.

Bahar detoksu nasıl yapılır? Öğün listesi

Bahar detoksu öğün listesi neler yenir ve yenmez diye düşündüğümüzde bize açık ve net bir şekilde şunları söyler : Alkol, kahve, şeker, gluten, kırmızı et, süt ve süt ürünleri tüketme. Bunun yerine çerezler, sebzeler, meyveler ve baklagilleri listeye ekle.

Şimdi sabah, öğlen ve akşam neler yiyebiliriz, menüde neler var bakalım.

  • Kahvaltı : Amarant, pirinç patlağı, çiğ ceviz, badem, muz
  • Öğle yemeği : Çorba, salata
  • Atıştırmalık : Chia tohumu, meyve, smoothie
  • Akşam : Sebze, salata, baklagil

Pirinç patlağı yerine tam tahıl ekmeği de yenilebilir. Eğer karın göbek bölgesinde yağlanma sorununuz varsa sadece organik yumurta, ceviz ve yeşilliklerden oluşan bir kahvaltı tercih edin.

Bahar detoksu örnek öğün listesi

Semizotu salatası, kaliforniya salatası, hindistan cevizli esmer pirinç salatası veya teff salatası gibi pek çok tarifi sitemizde bulabilirsiniz. Ve öğünlerinizi çeşitlendirebilirsiniz.

Çorba detoksu nasıl yapılır isimli yazımızda çeşitli tariflere yer vermiştik. İstediğinizi seçebilirsiniz. Pişirilen yiyeceklerde sadece zeytinyağı veya ghee yağı kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Kiraz detoksu faydaları

Diyette canım tatlı çekerse ne olacak?

Bu öğün listesiyle bu tür bir sorun yaşamazsınız fakat yine de diyette canım tatlı çekerse ne olacak? Ne yiyebilirim? diye düşünürseniz bunun için de kilo yapmayan harika tariflerimiz var.

Bunlardan bir kaçı şekersiz fındık ezmesi, şekersiz badem ezmesi, detoks dondurma tarifi ve tabii ki oldukça lezzetli olan kirazlı chia tohumlu puding tarifi. İçecek olarak sıcak çikolata da tüketebilirsiniz.

Özellikle antioksidan meyveler tüketmeniz, karanlıkta ortalama 8 saat uyumanız, günde ortalama 2 litre su içmeniz ve terletici egzersiz yapmanız bu sürece yardımcı olacaktır.